Premier mówi o „trudnych czasach”. Rząd przyjął ważny projekt!
W czwartek odbyła się konferencja premiera Matusza Morawieckiego. Szef polskiego rządu ogłosił przyjęcie ważnej ustawy – budżetu na rok 2024. Morawiecki stwierdził na konferencji, że to „bezpieczny budżet w trudnych czasach”. Dowiadujemy się, że zakładana inflacja na koniec przyszłego roku wyniesie 6,6 proc., a dochody budżetu państwa 680 mld złotych. Premier nie omieszkał uderzyć przy okazji w opozycję – mówił o „tragedii polskich rodzin”.
REKLAMA
Rząd przyjął w czwartek projekt ustawy budżetowej na rok 2024. W czasie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki określił przyszłoroczny plan wydatków, jako „bezpieczny w trudnych czasach”. Szef rządu przedstawił jego trzy podstawowe trzy filary – wojskowy, programów społecznych i ochrony zdrowia.
„Bezpieczeństwo szeroko rozumiane fizyczne, czyli bezpieczeństwo naszych granic, bezpieczeństwo poprzez finansowanie naszej armii” – mówił Morawiecki, cytowany przez „polsatnews.pl”.
Polska wyda w przyszłym roku na armię potężne kwoty. Według przyszłorocznego budżetu ma to być prawie 159 mld złotych, czyli równowartość 4,2 proc. PKB.
REKLAMA
„Dzięki uszczelnieniu podatków, dochody budżetu państwa wyniosą w 2024 r. 683,6 mld zł. Oznacza to wzrost o blisko 136,4 proc. w stosunku do dochodów w 2015 r., które wyniosły wówczas 289,1 mld zł. Wydatki budżetu państwa w 2024 r., z uwzględnieniem kwot na obronność (158,9 mld zł), wsparcie dla rodzin (92,3 mld zł) czy finansowanie służby zdrowia (ponad 190 mld zł), wyniosą 848 mld zł” – przekazano w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Daje to deficyt budżetowy na poziomie 164,4 mld złotych.
Premier przedstawił projekt budżetu na 2024 rok. 4,2 proc. PKB na obronność; miliardy na programy społeczne
Znaczną częścią wydatków w przyszłorocznym budżecie będą programy społeczne PiS-u. Na realizację programu „Rodzina 800+” przeznaczono 63,7 mld złotych. 13. i 14. emerytura będzie kosztowała budżet kolejne 30 mld złotych. Ponadto kolejne miliardy pochłoną: rodzinny kapitał opiekuńczy (2,4 mld złotych); świadczenie „Dobry Start” (1,35 mld złotych); świadczenia funduszu wspierającego (2,2 mld złotych).
Premier zapowiedział również wzrost nakładów na ochronę zdrowia. „Wydatki na ochronę zdrowia rosną z około 77 miliardów w czasach Platformy Obywatelskiej – i to w ostatnim roku Platformy – do 190 miliardów złotych” – wskazał Morawiecki.
REKLAMA
Wynagrodzenia pracowników, zatrudnionych w służbach publicznych (m.in. policjanci, strażacy, nauczyciele, pracownicy uczelni wyższych) mają zostać podniesione o 12,3 proc.
„Nie możemy dopuścić do tego, by ci, którzy w sposób nonszalancki, bez fachowości zarządzali, byli nadzorcami, bo grozi to tragedią polskich rodzin. Za naszych rządów dochody do budżetu wzrastają ponad dwukrotnie, grubo ponad dwukrotnie. W tym roku to będzie około 605 miliardów złotych, w przyszłym ponad 680 miliardów po stronie dochodów” – podkreślił premier.
Inflację na koniec 2024 roku zaplanowano na 6,6 proc. Deficyt budżetowy wyniesie 4,5 proc. PKB.