Giorgia Meloni odwiedzi Marsz Niepodległości 2022 w Warszawie?
fot. MOs810 | CC BY-SA 4.0

Premier Włoch idąca z Marszem Niepodległości? To byłoby zdumiewające, ale jednak do takiej wizyty nie dojdzie. Poinformowała o tym szefowa włoskiego rządu Giorgia Meloni, która napisała list do prezesa Stowarzyszenia Marsza Niepodległości Roberta Bąkiewicza. W wiadomości przesłała narodowcom pozdrowienia i życzyła „sukcesu manifestacji” – podaje „Gazeta.pl”.

Jak co roku, 11 listopada ulicami Warszawy przejdzie – organizowany od 2011 roku – Marsz Niepodległości. Organizatorem przemarszu jest nieprzerwanie Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, kierowane przez Roberta Bąkiewicza. Bąkiewicz wystosował w tym roku specjalne zaproszenie do uczestnictwa w tegorocznym MN dla nowej premier Włoch – Giorgi Meloni, która jest w trakcie konstruowania nowego rządu w Rzymie.

Z uwagi na natłok obowiązków, szefowa włoskiego rządu nie weźmie udziału w niepodległościowych uroczystościach w Warszawie. W wiadomości do Roberta Bąkiewicza premier Włoch poinformowała, że na Marszu Niepodległości się nie pojawi, ale dołączyła pozdrowienia i życzyła „sukcesu manifestacji”.

„Podczas Marszu Niepodległości odczytamy oficjalne pozdrowienia od Giorgii Meloni” – zapowiedział Bąkiewicz. Do wpisu na Twitterze dołączył list od szefowej włoskiego rządu.

Giorgia Meloni nie przyjedzie na Marsz Niepodległości. „Korzystam z okazji, by ponowić moje uczucia przyjaźni dla narodu polskiego”

„Dziękuję za Pana wiadomość ze słowami zachęty, które z całą pewnością były dobrą wróżbą na wybory parlamentarne 25 września. Niestety najbliższe zobowiązania instytucjonalne, związane z rozpoczęciem działalności mojego rządu uniemożliwiają mi przyjęcie waszego zaproszenia. Życzę wam sukcesu manifestacji i korzystam z okazji, by ponowić moje uczucia przyjaźni dla narodu polskiego” – napisała do Bąkiewicza Giorgia Meloni.

Bąkiewicz dodał od siebie, że ma nadzieję na przyjazd premier Włoch w czasie Marszu Niepodległości w 2023 roku.

Giorgia Meloni została zaprzysiężona na premiera Włoch 22 października. Liderka partii Bracia Włosi zwyciężyła w jesiennych wyborach parlamentarnych i utworzyła koalicyjny rząd z partiami Mateo Salviniego (Liga) i Silvio Berlusconiego (Forza Italia). Meloni to pierwsza w historii Włoch kobieta na czele rządu. Koalicja jest też postrzegana, jako najbardziej prawicowy rząd od zakończenia II wojny światowej.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!