Premier wprowadza drugi stopień alarmowy BRAVO w całym kraju

M.in. policja będzie chodziła po ulicach z bronią długą, jak antyterroryści | fot. Twitter

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego przedłużono działanie drugiego stopnia alarmowego BRAVO w województwach podkarpackim i lubelskim oraz rozszerzono jego obowiązywanie na cały kraj. „Do 30 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59 w całym będzie obowiązywał trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) oraz drugi stopień alarmowy BRAVO” – poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

REKLAMA

Zgodnie z wcześniejszą decyzją premiera, stopień alarmowy BRAVO miał obowiązywać do dziś – tylko w województwach lubelskim i podkarpackim. Dziś przedłużono jego obowiązywanie i – co więcej – rozszerzono na wszystkie województwa.

„Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające do 30 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59, obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO” – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

REKLAMA

Stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje premier. W Polsce są cztery stopnie takiego alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA – wyjaśnia „Polsat News”.

Służby mundurowe obowiązkowo w kamizelkach kuloodpornych i z bronią długą

Premier Morawiecki już raz przedłużał działanie stopnia alarmowego obu stopni alarmowych, jednak stopień BRAVO miał obowiązywać do 15 kwietnia tylko w województwach podkarpackim i lubelskim. Tymczasem, niespodziewanie, premier zadecydował nie tylko o przedłużeniu BRAVO i CHARLIE-CRP, ale także rozszerzenia ich na całą Polskę.

REKLAMA

Według komunikatu RCB, stopień alarmowy BRAVO zobowiązuje służby mundurowe do noszenia kamizelek kuloodpornych oraz broni długiej. Mogą zdarzać się ponadto kontrole pojazdów i domostw w „strefach zagrożonych”.

CHARLIE-CRP zakłada natomiast przegląd i zamknięcie budynków i pomieszczeń, które nie są regularnie użytkowane. Ponadto wymusza na odpowiednich służbach przygotowanie planów ciągłości działania w wypadku wystąpienia ataków – w tym przeglądu zasobów, które mogą być wykorzystane w przypadku konieczności obrony.

Udostępnij: