– Zwyciężyliśmy dzięki woli zwycięstwa, ale także dzięki wściekłości – powiedział Andrzej Duda, przemawiając w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Prezydent przypomniał historyczne tło wydarzeń sprzed stu lat oraz zwrócił uwagę na ich wpływ na przyszłe pokolenia.

– Przegrana wydawała się nieuchronna, wielu uważało, że Polska padnie pod ciosami Armii Czerwonej, że komunizm ogarnie nasz kraj i dalej zaleje Niemcy i całą Europę. Ale byli tacy, którzy nie zwątpili, cały czas pracowali, by ojczyznę ratować – mówił Duda.

Prezydent przypomniał, że Bitwa Warszawska jest określana jako jedna z najważniejszych potyczek w dziejach świata. – Łzy wzruszenia stają w oczach, jak człowiek sobie o tym pomyśli. Niektórzy nazwali to „Cudem nad Wisłą”. Jakiś cud na pewno był, cud geniuszu i opatrzności nad naszym krajem – zaznaczył Duda i podkreślił, że wielkie znaczenie miał wtedy także „cud męstwa”.

– Zwyciężyliśmy dzięki woli zwycięstwa, ale także dzięki wściekłości, ale także woli pomszczenia wszystkich pomordowanych. Nasi przodkowie już wiedzieli, co to oznacza sowiecka inwazja, niewola – kontynuował prezydent i dodał, że dzisiejsza „Polska jest ufundowana na krwi pokoleń, które o nią walczyły”.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę