Projekty domów parterowych, czy z poddaszem? Trudna sztuka selekcji. Wybieramy projekt nowego domu.

Przeglądając strony internetowe firm oferujących gotowe projekty domów, zazwyczaj mamy do czynienia z jednym kluczowym wyborem: czy preferujemy budowę parterowego bungalowu, czy też chcemy na naszej działce zrealizować dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym? Jeśli szukamy stosunkowo taniego domu, to na pewno nie wybierzemy luksusowej piętrowej willi ani dużego domu z piwnicą. Jakie zalety i wady mają parterowe i piętrowe projekty domów tanich w budowie? Sprawdź na co zwrócić uwagę.

Dom przy Bukowej 14 - galeriadomow.pl
Dom przy Bukowej 14

Projekty domów typu bungalow – plusy i minusy.

Porównując zalety i wady projektów niskokosztowych parterówek, możemy wyciągnąć następujące wnioski. Wyraźną zaletą pod względem łatwości użytkowania jest brak schodów. Dla osób żyjących w szybkim tempie i mających wszystko pod ręką parter, jako podstawowe miejsce zamieszkania, jest idealnym wyborem. Nie musimy wchodzić i schodzić po schodach, ponieważ kuchnia, sypialnia, pokój dzienny i łazienka są na jednej przestrzeni, w odległości kilku kroków. Projekty domów parterowych ze zintegrowanym garażem oferują mnóstwo przestrzeni. Domy typu bungalow, odpowiednio dostosowane do potrzeb domowników z powodzeniem nadrabiają brak poddasza.

Mówiąc o domach parterowych, na docenienie zasługuje również ekonomia inwestycji. Jeśli wybierzemy projekt domu o prostej konstrukcji i regularnych kształtach znacznie zminimalizujemy koszty budowy. Dwuspadowy dach, niewielka ilość kominów, brak podpiwniczenia, rezygnacja z garażu – te elementy czynią z budynków typu bungalow projekty domów tanich w budowie.

Co może być wadą parterowych domów? Jeśli ktoś jest przyzwyczajony, lub marzył o rozległym widoku z balkonu to w przypadku parterówki zdecydowanie musi porzucić te przyzwyczajenia. Nie wyjdziemy z sypialni zaczerpnąć świeżego powietrza, wywiesić prania, czy podlać ulubionych kwiatów wprost na widokowy balkon.

Projekty domów parterowych zajmują również więcej miejsca na działce, więc jeżeli nasza parcela nie jest zbyt duża, albo ograniczają nas zapisy o maksymalnej powierzchni zabudowy może być ciężko zrealizować inwestycję na podstawie parterowego projektu domu.

Trudno też przygotować odpowiednio zaadaptowaną przestrzeń zdatną do zamieszkania dla drugiej rodziny, która może mieszkać na poddaszu. Istnieje możliwość adaptacji poddasza na cele mieszkalne, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Dom przy Przyjemnej 28 bis - www.galeriadomow.pl
Dom przy Przyjemnej 28 bis

Domy z poddaszem – co tracimy, co zyskujemy wybierając przytulne pięterko?

Katalogowe projekty domów z poddaszem użytkowym są w chwili zakupu podobne cenowo, ale mogą być droższe w budowie. Budowa jednego piętra zwiększa koszt materiałów i robocizny użytej do podniesienia powierzchni mieszkalnej.

Dla niektórych wspomniane schody mogą być utrudnieniem, zajmując przestrzeń mieszkalną i zmuszając do wchodzenia i schodzenia kilka razy na dzień. Jednak dodatkowy poziom mieszkalny oznacza więcej miejsca, by pomieścić wszystkie potrzebne pomieszczenia. Można go zaadaptować na w pełni samodzielne mieszkanie, można zwiększyć liczbę łazienek i sypialni oraz cieszyć się szerszym widokiem z poziomu balkonu. Domy z poddaszem użytkowym mają też tę zaletę, że dzięki dwóm kondygnacjom lepiej sprawdzają się na wąskich lub niewielkich działkach, co jednocześnie łączy się ze zmniejszeniem całościowych kosztów realizacji inwestycji. Więc z drugiej strony mogą to też są domy tanie, gdyż nie wymagają wielkiej rozmiarowo działki.

Dom przy Cyprysowej 55 (galeriadomow.pl)
Dom przy Cyprysowej 55

W tej sytuacji, kiedy musimy wybierać projekty domów parterowych, czy z poddaszem, decyzja najprawdopodobniej będzie zależeć od indywidualnych preferencji i stylu życia.

Bungalow przemawia do tych, którzy poruszają się szybko i lubią mieć wszystko na w zasięgu ręki. Brak schodów, brak problemów komunikacyjnych, pełny dostęp o kilka kroków do każdej strefy domu.

Zwiększone możliwości aranżacyjne i adaptacyjne, przytulne pięterko, czy ukwiecony balkon zadowolą tradycyjnych domatorów cieszących się każdą częścią swojego piętrowego domu.

Podziel się: