Czasami konkretny przepis wymaga dodania przez nas drożdży piekarskich. Wtedy mamy do wyboru dwie możliwości: użycie mikroorganizmów suszonych albo świeżych. W przypadku tej drugiej opcji narzuca się pytanie: gdzie przechowywać drożdże? Odpowiedź brzmi – w lodówce. Pamiętaj, tylko aby odpowiednio je zapakować.
Jak przechowywać drożdże?
Świeże drożdże piekarskie można kupić w postaci małych kostek zawiniętych w papier bądź folię. W wielu marketach są umieszczone w ladach chłodniczych lub lodówkach. Jednak nie mamy pewności, że przechowywane w optymalnej temperaturze w sklepie drożdże nie zaszkodzą naszemu zdrowiu.
Niektórzy dostawcy czy sprzedawcy drożdży czasami nie do końca wiedzą, jak właściwie przechowywać drożdże zanim jeszcze po nie sięgniemy. Przed zakupem powinniśmy więc upewnić się, czy wybrany produkt jest sprężysty, ma jednaki kolor oraz ładnie pachnie. Jeżeli kostka drożdży jest wyschnięta albo zauważymy na niej pęknięcia, lepiej jej nie kupujemy. Konsument ma prawo zgłosić taki mankament pracownikom sklepu.
Jak przechowywać drożdże, które zostały nam po wykonaniu receptury?
Drożdże popękane, wyschnięte czy spleśniałe nie nadają się do użycia. Nie dość, że nie spełnią swojej funkcji, to mogą nawet wywołać zatrucie pokarmowe. Aby temu zapobiec, warto pamiętać o kilku zasadach.
Do lodówki mogą trafić świeże drożdże piwowarskie, ale nie należy ich składować dłużej niż dziesięć dni, koniecznie pod przykrywką. Drożdże można zawinąć w papier, folię spożywczą, a nawet wilgotną gazę.
Niekiedy też po wykonaniu przepisu zostaje nam rozpoczęta kostka drożdży. Gdy w nadchodzących dniach nie zamierzamy piec ciast, jesteśmy zmuszeni jakoś je przechować. Możemy np. schować je do zamrażarki. Drożdże warto wcześniej podzielić na małe porcje i każdą z nich potem włożyć do woreczka strunowego lub owinąć folią. Taki produkt można mrozić nawet do 12 miesięcy. Zanim wykorzystamy drożdże w przepisie, powinniśmy je rozmrozić, a potem aktywować w mleku lub letniej wodzie przez ok. 5 minut.