Duchowni rozpoczęli „program pilotażowy” błogosławienia par homoseksualnych w Kościele Anglii. Do 2025 roku potrwa okres próbny, który zdecyduje, czy ten obrządek chrześcijański zmieni swoje nastawienie do gejów i lesbijek. Niektórzy duchowni stanowczo skrytykowali ten ruch twierdząc, że przyczyni się to do rychłego rozpadu Kościoła Anglii.
Wspólnota Anglikańska to jeden z protestanckich odłamów, którego zwierzchnikiem jest nie papież, a król Anglii. Stosunek do par jednopłciowych – choć z pewnością bardziej liberalny w stosunku do LGBT+ – od lat jest podzielony w traktowaniu związków jednopłciowych. Zdaniem części duchownych Kościoła Anglikańskiego błogosławienie takich par będzie nie tylko sprzeczne z naukami, ale wręcz doprowadzi do schizmy!
Bardziej konserwatywne kościoły – jak te, należące do Wspólnoty Anglikańskiej w Afryce – mogłyby wraz z takim postępowanie wypowiedzieć posłuszeństwo arcybiskupowi Canterbury.
Pomimo to władze Kościoła Anglikańskiego wykonały krok w stronę zmiany postrzegania par jednopłciowych. W lutym b.r., w czasie synodu Kościoła Anglii, wypracowano kompromis, który na okres próbny pozwoli kapłanom błogosławić pary jednopłciowej, ale jednocześnie nie zmienia on nastawienia Wspólnoty w kwestii definicji małżeństwa – te pozostaną (przynajmniej na razie) związkiem mężczyzny i kobiety.
Kościół Anglikański będzie błogosławi pary jednopłciowe. Ruszył „okres próbny”
W czasie synodu konserwatyści stwierdzili, że kompromis jest zbyt daleko idący, natomiast liberałowie domagali się większej spolegliwości Wspólnoty dla mniejszości seksualnych. Ostatecznie trzy izby – biskupów, duchowny i świeckich – poparły postanowienia kompromisu.
W miniony wtorek izba biskupów synodu zatwierdziła tę decyzję oraz tekst błogosławieństwa i wskazała, że błogosławieństwa mogą być udzielane począwszy od tej niedzieli – donosi polsatnews.pl.
O co właściwie chodzi w błogosławieniu par jednopłciowych? Duchowni anglikańscy zastrzegają, iż nie jest to równoważne z sakramentem małżeństwa, ale bardzo je przypomina.
Zgodnie z zatwierdzoną decyzją Kościoła – pary tej samej płci będą mogły po zawarciu ślubu cywilnego udać się do kościołów anglikańskich na nabożeństwa z modlitwami poświęcenia, podziękowania i błogosławieństwa.
W uroczystości wezmą udział krewni i znajomi, odbędą się czytania biblijne, a także śpiewy w związku z tą okazją. Okres próbny w tej sprawie ma potrwać do 2025 r. W tym czasie będzie konsultowany w diecezjach – donosi portal.