PiS przegrywa z Platformą Obywatelską w najnowszym sondażu Kantar
fot. Silar | CC BY-SA 3.0

Takiego przełomowego sondażu nie było od bardzo dawna – być może nawet od dobrych kilku lat. Koalicja Obywatelska wbiła się na pierwsze miejsce! Prawo i Sprawiedliwość po raz pierwszy od bardzo dawna ustąpiło na pozycji sondażowego lidera. W dalszej części zestawienie prezentuje się bez większych zmian.

W najnowszym sondażu Kantar Public Koalicja Obywatelska niespodziewanie objęła prowadzenie wśród wyborców. Oddanie głosu na partię Donalda Tuska deklaruje 31 proc. badanych, a na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować już „tylko” 28 proc. wyborców. Na trzecim miejscu niezmiennie pozostaje Polska 2050 Szymona Hołowni. Wyniki jednocyfrowe odnotowały Lewica (7 proc.) oraz Konfederacja (5 proc.).

„Do Sejmu nie dostałyby się: PSL osiągające poparcie wyborcze na poziomie 4 proc., a także Kukiz’15 oraz AgroUnia uzyskujące po 1 proc. głosów. Porozumienie Jarosława Gowina wskazało mniej niż 1 proc. Polaków” – napisano w komunikacie Kantar Public.

Koalicja Obywatelska, Polska 2050 i PSL zyskują. Kukiz’15, PiS i Konfederacja tracą w najnowszym sondażu Kantar Public

Jak przekazała pracownia – od września zaszły zmiany w sondażowych wynikach partii politycznych. W stosunku do wrześniowego badania najwięcej zyskała Koalicja Obywatelska (4 pkt. proc. więcej). Ruch Szymona Hołowni Polska 2050 uzyskał w październiku o 2 pkt. proc. więcej, niż we wrześniu. Zyskało również Polskie Stronnictwo Ludowe, którego poparcie wzrosło o 1 pkt. proc., jednak to i tak nie gwarantuje Ludowcom sukcesu w wyborach.

Wśród największych stratnych październikowego badania jest Kukiz’15, które jeszcze bardziej szoruje teraz po dnie, tracąc w stosunku do wrześniowego badania 2 pkt. proc. Prawo i Sprawiedliwość przez miesiąc utraciło jedynie 1 pkt. proc. poparcia, jednak kluczowy w tym wypadku jest fakt prześcignięcia partii rządzącej przez główną partię opozycyjną. Systematycznie traci również Konfederacja, która znalazła się na granicy progu wyborczego – koalicji partii liberalnych i konserwatywnych zaufało o 1 pkt. proc. mniej wyborców, niż we wrześniu. Taki sam spadek poparcia odnotowała partia Porozumienie.

„Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 15% nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos (brak zmian w stosunku do września)” – przekazała pracownia Kantar Public.

Badanie przeprowadzono w dniach 14-19 października, metodą CAPI, na 982 pełnoletnich mieszkańcach Polski.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!