Przez 1 błąd opony będą do wyrzucenia. Przechowuj je tylko w ten sposób

opona
fot. Pixabay

Najwyższy czas pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Chociaż wymianę za każdym razem zlecamy specjalistom, to z konserwacją zdemontowanych opon bywa rozmaicie. Jeśli chcesz przechowywać je we własnym zakresie, to powinieneś wiedzieć, jak robić to prawidłowo.

REKLAMA

Jak przechować letnie ogumienie?

Najpierw musisz opłukać je czystą wodą, a potem wytrzeć do sucha. Tutaj dobrym pomysłem jest użycie pianki konserwującej, która ochrania materiał przed m.in. zanieczyszczeniami czy promieniami UV. W dodatku poprawia wygląd opon. Pianką wystarczy posmarować ogumienie i poczekać, aż wyschnie.

Jak przechowywać opony, by im nie zaszkodzić?

Letnie opony możesz składować w garażu bądź piwnicy – ale w odpowiedni sposób, by wyszły z tego bez szwanku. Chociaż wydaje się to łatwe, to w rzeczywistości jest trochę inaczej. Opony musisz położyć w zimnym, suchym miejscu. Pomieszczenie, do którego będą docierać ostre promienie słoneczne, zdecydowanie odpada. Wulkanizatorzy radzą, aby nie kłaść opon na betonowej posadzce, gdyż pomiędzy ich temperaturą a temperaturą powietrza istnieje spora różnica.

O ile opony nie mają felg, to możesz ułożyć na parkiecie deski, a opony usytuować każda obok siebie. Nie rób z nich stosu, bo mogą pojawić się na nich deformacje (co dotyczy zwłaszcza opon położonych najniżej). Pamiętaj, aby od czasu do czasu obracać opony – nawet te, które stoją. Wtedy odgniecenia nie pojawią się w kluczowych obszarach.

REKLAMA

Możesz też pomyśleć o zakupie specjalnego wieszaka lub stojaka – jeśli masz opony z felgami, to taki pomocniczy sprzęt będzie jak znalazł. Ale nic się nie stanie, gdy opony rozstawisz na deskach umieszczonych na posadzce. Usytuuj opony jedna obok drugiej albo stwórz z nich stertę (tutaj fachowcy sugerują, by modyfikować ich układ co kilka tygodni w celu ochrony przed możliwymi zgnieceniami).

Podziel się: