Suszone grzyby są wyśmienitym dodatkiem do wielu wytrawnych potraw. Wiele osób suszy je samodzielnie w domu. Jeśli ty też należysz do takich osób, powinieneś wiedzieć, że przez 1 drobny błąd leśne dary spleśnieją, a takie są już do niczego. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Na przełomie lata i jesieni w lasach pojawia się coraz więcej grzybów. Możemy na świeżych sztukach ugotować coś pysznego (np. zupę) albo je po prostu zamrozić lub ususzyć. Dziś zdradzimy najlepszy sposób suszenia grzybów.
Do suszenia leśnych skarbów można użyć specjalnej suszarki do żywności, ale świetnie spisze się także zwykły piekarnik. Przy czym urządzenie to powinno mieć termoobieg – dzięki tej funkcji proces suszenia przebiegnie znacznie szybciej. Suszone sztuki muszą być też prawidłowo przechowywane, inaczej błyskawicznie zacznie pojawiać się na nich pleśń, nawet gdy wcześniej suszono je w optymalnej temperaturze. Opakowania z suszonymi grzybami należy położyć w suchym miejscu, bez dostępu światła.
Jak suszyć grzyby, aby nie pojawiła się na nich pleśń?
W procesie suszenia priorytetową rolę odgrywa temperatura. Grzyby zawsze powinniśmy suszyć w 40-50°C. Jeśli nie weźmiemy tego pod uwagę, nasze zapasy spleśnieją. Do suszenia możemy użyć suszarki do produktów spożywczych albo piekarnika z funkcją termoobiegu. Najpierw oczyszczamy sztuki z zanieczyszczeń, takich jak np. piasek i myjemy je. Następnie grzyby kroimy na mniejsze kawałki, rozkładamy i przystępujemy do suszenia.
Przechowywanie suszonych grzybów
Suszone grzyby najlepiej zapakować w szczelne pojemniki – doskonale sprawdzą się te drewniane, blaszane lub plastikowe. Dobrym rozwiązaniem są także szklane słoiki. Pamiętaj tylko, aby położyć je w ciemnym miejscu. Pojemniki, w których będą trzymane suszone grzyby, muszą mieć szczelne zamykanie. Jeśli dostanie się do nich choć odrobina wody i wilgoci, wtedy szybko je zajmie pleśń i będziemy zmuszeni je wyrzucić.