REKLAMA

Trzecia Droga przetrwa. PSL ucina spekulacje o współpracy z PiS
fot. Tomasz Kaczor
Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

W ostatnich wyborach do Sejmu Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 194 mandaty. Do większości pozwalającej na utworzenie stabilnego rządu potrzeba co najmniej 231 posłów, toteż PiS przez ostatnie tygodnie „puszczał oczko” do PSL-u, który wprowadził do niższej izby parlamentu 32 reprezentantów. Koalicja PSL-u z PiS-em dawałaby tej drugiej partii większe szanse na dalsze rządy. Oznaczałoby to jednocześnie rozbicie Trzeciej Drogi oraz koalicji trzech opozycyjnych ugrupowań. W niedzielę, 5 listopada, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wydał jasny komunikat ws. dalszych planów jego partii.

REKLAMA

Gdy tylko przeliczono głosy i okazało się, że PiS-owi sporo brakuje do sejmowej większości, rozpoczęło się polowanie na koalicjanta. Partia Jarosława Kaczyńskiego nie ma zbyt dużej zdolności koalicyjnej, toteż w grę wchodziło praktycznie tylko Polskie Stronnictwo Ludowe. PSL wraz z Polską 2050 wprowadziło do Sejmu w ramach Trzeciej Drogi 65 posłów. Sam PSL liczy w Sejmie 32 „szable”. Przeciągnięcie Ludowców na swoją stronę przez PiS nie dałoby większości, ale odebrało ją jednocześnie koalicji opozycyjnej – tj. Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy.

Czy to się PiS-owi uda? Wszystko wskazuje na to, że Ludowcy już zdecydowali o tym, z kim chcą zawrzeć sojusz. Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że w sobotę, 4 listopada, odbyło się w Tarnowie posiedzenie Rady Naczelnej PSL, podczas której przegłosowano uchwałę „o zawarciu koalicji rządowej i parlamentarnej z udziałem PSL wraz z prodemokratycznymi partnerami: Koalicją Obywatelską, Polską 2050 Szymona Hołowni oraz Nową Lewicą”.

REKLAMA

PSL jasno stawia na współpracę z opozycją, a nie z PiS. Kosiniak-Kamysz zapowiada kontynuację Trzeciej Drogi

Zarząd Polskiego Stronnictwa Ludowego przyjął ją – jak podkreślił Kosiniak-Kamysz – jednogłośnie.

„Mam nadzieję, że przerwie to ten festiwal różnego rodzaju podszeptów, nieprawdziwych informacji i zwykłych kłamstw, jakie podrzucają w przestrzeń publiczną, a także mediom, przedstawiciele PiS-u” – powiedział polityk PSL-u.

REKLAMA

Następnego dnia – w niedzielę, 5 listopada – przewodniczący PSL-u brał udział w Zaduszkach Witosowych w Wierzchosławicach. Tam z kolei padła deklaracja odnośnie dalszych losów Trzeciej Drogi, czyli koalicji Ludowców oraz Polski 2050 Szymona Hołowni.

„Potwierdziliśmy chęć współpracy parlamentarnej z Polską 2050, kontynuowanie Trzeciej Drogi” – zadeklarował Kosiniak-Kamysz.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA