Rada Języka Polskiego zdecydowała. Słowo „Murzyn” jest obraźliwe i nie powinno być już używane

Słowo „Murzyn” jest obraźliwe, „obarczone złymi skojarzeniami” oraz „archaiczne”. Uznała tak Rada Języka Polskiego w odpowiedzi na list od osoby zainteresowanej rozstrzygnięciem tego problemu.

„Odbiór słów Murzyn i Murzynka (wszystko, co piszę, odnosi się do obu rzeczowników), niegdyś neutralnych i podstawowych wśród możliwych nazw oznaczających osoby czarnoskóre, dziś niewątpliwie jest obarczony bagażem negatywnych konotacji”, napisał w uzasadnieniu decyzji prof. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj także:  Zostawił psa w lesie! Bernardyn wciąż czeka na właściciela

„Od kilku lat wyraz Murzyn pojawia się w prasie i tekstach publicznych po różnych stronach politycznej barykady bardzo rzadko, a jeśli już, to zwykle nie jako neutralne określenie człowieka, lecz jako słowo, o które toczymy spór”, podkreślił językoznawca.

Łaziński zaznaczył jednocześnie, że „słowa zmieniają skojarzenia i wydźwięk w toku naturalnych zmian świadomości społecznej”. „Dziś słowo Murzyn jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, jest już archaiczne”, oznajmił. Jak dodał, „zgodnie z »Wielkim słownikiem języka polskiego PAN« współcześnie wyraz ten jest uważany za obraźliwy”. Nie powinien więc być już więcej używany.

Czytaj także:  Ardanowski: PiS ustawą o ochronie zwierząt wpisuje się w wojnę ideologiczną

„Głównym powodem jest to, że w językach świata zachodniego zrezygnowano już z nazewnictw, które istniały w czasach niewolnictwa. Ponadto w naszym kraju istnieje frazeologia o negatywnym wydźwięku »100 lat za Murzynami«. Najważniejszym argumentem jest to, że takie wyrażenie nie określa ani narodowości, ani pochodzenia geograficznego, tylko kolor skóry – a to nie jest najważniejsze w opisie człowieka”, napisał Łaziński w uzasadnieniu decyzji RJP.

Czytaj także:  Arcybiskup Gądecki zakazuje promowania inicjatywy „Stop LGBT” na terenach kościelnych

Stanowisko Rady Języka Polskiego zostało przez wielu  internautów określone jako przejaw poprawności politycznej, której źródłem stała się ostatnio działalność ruchu Black Lives Matter.

Komentarze

Nie przegap najciekawszych wiadomości! Obserwuj nas w Google News.