Rada przy prezydencie Rosji wprost upomina Putina. Szach-mat, Władimir?

Fot.Facebook.com/events.kremlin.ru

Ukraińcy nie chcieli tej wojny… Okazuje się, że nawet Rosjanie nie chcą tej wojny! Na kim opiera się więc Władimir Putin, skoro nawet jedna z jego prezydenckich rad, wzywa go do zaprzestania działań wojennych. Już nawet kremlowscy oficjele nie obawiają się jawnie przedstawiać swojego zdania. Czy Putinowi właśnie zapaliło się krzesło, a on uporczywie na nim siedzi, wciąż wierząc, że nie sparzy sobie… pleców?

REKLAMA

„Rada Praw Człowieka przy prezydencie Rosji wydała w niedzielę oświadczenie, wzywające Władimira Putina do natychmiastowego zakończenia działań wojennych na Ukrainie” – napisała na Facebooku była członkini Rady Katerina Szulman, o czym poinformowała agencja Ukrinform.

„Jak można się było spodziewać, sytuacja, w której armia rosyjska prowadzi wojnę w sąsiednim kraju, ma poważne konsekwencje, w tym w kwestii ochrony praw człowieka” – napisano w oświadczeniu. Zaznaczono ponadto, że „zginęły już co najmniej setki obywateli Rosji i Ukrainy”.

REKLAMA

Rada przy prezydencie mówi wprost: Koszty poniesione przez Rosję są zbyt wysokie…

Apel Rady Praw Człowieka wzywa do natychmiastowego zakończenia działań zbrojnych. Jak napisano w oświadczeniu – koszty, związane z wykorzystaniem wojska do „rozwiązywania istniejących problemów”, okazują się być zbyt wysokie.

„Ostatni tydzień pokazał, że koszt wykorzystania wojska do rozwiązywania istniejących problemów jest zbyt wysoki. Działania wojenne na Ukrainie należy jak najszybciej powstrzymać, a wszelkie spory między obydwoma krajami powinny być rozstrzygane w ramach negocjacji” – brzmi apel członków Rady.

REKLAMA

Co dość niesamowite jak na warunki wschodniego modelu rządzenia w wydaniu rosyjskim, członkowie rady ośmielili się upomnieć Putina w kwestii wolności słowa i praw obywatelskich! Napisali, że „wolność słowa i inne podstawowe wolności nie powinny podlegać dodatkowym ograniczeniom”. Odnieśli się tutaj bezpośrednio do ustawy o karach za „fałszywe wiadomości”, która to regulacja została ostatnio wprowadzona w rosyjskich siłach zbrojnych. Zdaniem rady, przepis powinien zostać zrewidowany.

Oświadczenie Rady Praw Człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej – z imienia i nazwiska – podpisało trzynastu członków komisji. Byli to, m.in. Aleksander Asmołow, Igor Kaljapin, Nikołaj Sanidze, Aleksander Sokurow.

REKLAMA

Podziel się: