Studenci z Laboratorium Napędu Rakietowego, z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles wysłali w kosmos rakietę o nazwie Traveler IV. Zbudowany przez nich pojazd ma 4 metry wysokości i waży 136 kilogramów. Dysponuje przy tym tak potężnym napędem, że rakieta wzbiła się na wysokość 102 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi i rozpędziła się do zawrotnej prędkości 6300 km/h.
Konstruktorzy Traveler IV, mimo imponujących osiągów rakiety, nie spoczywają jednak na laurach i chcą dalej pracować nad udoskonaleniem jej funkcjonowania. Stwierdzili, że test przeprowadzony w Spaceport America w Nowym Meksyku, nie przebiegł dokładnie tak, jak oczekiwali. Zapowiedzieli, że przy kolejnej próbie rakieta Traveler IV wzniesie się jeszcze wyżej w przestrzeń kosmiczną.
Młodzi inżynierowie z Uniwersytetu Południowej Kalifornii zapewniają jednocześnie, że kolejne modele ich rakiety będą jeszcze potężniejsze i przystosowane do wynoszenia małych i lekkich ładunków na niską orbitę okołoziemską.
Osiągnięcie studentów z Laboratorium Napędu Rakietowego jest unikatowe także z tego względu, że pojazd kosmiczny zbudowany jest tylko z jednego stopnia. Większość rakiet eksperymentalnych posiada dwa stopnie.