Według informacji podanych przez RMF FM, są już znane ostateczne warunki Komisji Europejskiej dotyczące rozwiązania sporu o praworządność w naszym kraju. Ma to być – „Rezygnacja ze skargi nadzwyczajnej, zachowanie w Sądzie Najwyższym Pierwszej Prezes Małgorzaty Gersdorf i sędziów, którzy ukończyli 65 lat”.
Nieoficjalne informacje pochodzące ze źródeł europejskich mówią o tym, że są to minimalne oczekiwania ze strony KE, jakie powinny być spełnione przez polski rząd. Jeśli nasze władze na to nie przystaną Bruksela wycofa albo zawiesi procedurę art. 7. Traktatu UE.
Raport z rozmów z naszymi władzami miał przedstawić ministrom unijnym Frans Timmermans. Jest przekonany, że widać postęp i zasadność prowadzonych negocjacji, ale jak zaznacza ciągle są niezbędne dalsze działania w tym kierunku. – Mam nadzieję, że będziemy mogli wyciągnąć wnioski do następnego spotkania Rady UE 14 maja – uważa Timmermans.
Ten majowy termin wypada akurat po posiedzeniach Sejmu i Senatu, co daje polskiej stronie wiele opcji dokonania zmian w naszych przepisach.
Oto zmiany, jakie postuluje w naszym prawie Komisja Europejska:
– Usunięcie z ustawy instytucji skargi nadzwyczajnej
– Zachowanie na stanowisku Małgorzaty Gersdorf
– Rezygnacja z odsyłania w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65 lat, a nie uzyskali zgody na dalsze orzekanie od prezydenta
Oficjalnego potwierdzenia przeprowadzenia tych rozmów jeszcze nie ma.