Rogale Świętomarcińskie z obłędnym nadzieniem. Znikną z blachy migiem!

Rogale Świętomarcińskie
fot. screen Youtube / Kuchnia Haneczki

Rogale Świętomarcińskie z obłędnym nadzieniem zachwycą każdego. Poznaj przepis. Są mięciutkie i aksamitne. Jaka jest ich historia?

REKLAMA

W Polsce wiele smaków i tradycji jest bardzo mocno zakorzenionych w kulturze. Rogale Świętomarcińskie każdego roku, podczas obchodów Święta Niepodległości 11 listopada goszczą w naszych domach. Rogale marcińskie z naszego przepisu wypełnione są obłędnym nadzieniem i znikają z blachy migiem.

Historia Rogali Świętomarcińskich

Czasy rogalików marcińskich sięgają XVII wieku. Ich nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ wiąże się z tradycyjnym Świętem Świętego Marcina – patrona Poznania. Tradycja pieczenia rogali ma swoje źródło w klasztorze w Ostrowie Tumskim. Tam mnisi przygotowywali je dla ubogich. Dziś są one nieodłącznym elementem obchodów Święta Niepodległości w Poznaniu i w innych częściach Polski.

Rogale Świętomarcińskie to nie tylko zwykły wypiek. Można stwierdzić, że jest to kawałek historii i tradycji naszego kraju i przekazywane jest to z pokolenia na pokolenie. 11 listopad to dzień, w którym są one wyjątkowe i warto cieszyć się ich smakiem z rodziną. Poznaj przepis na niesamowite rogale Świętomarcińskie, który znajduje się poniżej.

Rogale Świętomarcińskie – przepis

Składniki na 12 rogalików:
Ciasto:
» 500 g mąki pszennej tortowej
» 200 ml mleka
» 20 g drożdży
» 50 g cukru
» 60 g masła
» 2 jajka
» 1/2 łyżeczki soli
» 150 g masła
Nadzienie:
» puszka masy makowej z bakaliami
» puszka masy kajmakowej

REKLAMA

Przygotowanie:
W mikserze ubij jajka z cukrem na puszystą, gładką masę. Do garnka wlej mleko, a następnie lekko podgrzej do temperatury ok. 36 stopni Celsjusza. Do miski wsyp mąkę, następnie zrób mały dołek i dodaj drożdże, sól i podgrzane mleko, ubite jajka. Całość mieszaj do połączenia. W garnku po mleku roztop masło, a potem dodaj do ciasta i wyrabiaj do momentu, aż tłuszcz się wchłonie. Odstaw wyrobione ciasto na 30 minut pod przykryciem.

Masę makową i kajmakową wymieszaj dokładnie. Kiedy ciasto podwoiło objętość, wyłóż je na stół obsypany mąką, a następnie wałkuj na grubość około pół centymetra w kształcie prostokąta.

Na 2/3 długości rozwałkowanego ciasta, wrzuć równomiernie całe, schłodzone masło (150g). Kawałek ciasta bez masła, nakryj na 1/3 części z masłem. Złóż ponownie na część z masłem, potem przewałkuj całość na grubość około 1 cm i złóż ponownie na 3 razy. Ciasto umieść w zamrażarce na ok. 15 minut, następnie wyciągnij i rozwałkuj, zachowując kształt prostokąta. Znów złóż ciasto na 3. Potwórz tę czynność trzykrotnie – czyli ciasto musi być schłodzone, przewałkowane i złożone 3 razy, piekło się tak jak ciasto francuskie. Na koniec rozwałkuj ciasto na grubość około pół centymetra i wykrawaj trójkąty.

Rozłóż na każdy trójkąt nadzienie, a potem natnij w pół, rozchyl końcówki na boki i zawijaj rogale. Piecz rogale w 190 stopniach przez 15-20 minut, do zarumienienia, a potem polej je obficie lukrem, na którego przepis znajdziesz tutaj. Smacznego!

REKLAMA

Podziel się: