Roślina działa jak pułapka. Zjadła setki much i komarów w domu

Muchołówka, roślina
fot. screen Youtube / @TheFlytrapGarden

Rośliny są naszymi sprzymierzeńcami. Istnieje wiele gatunków kwiatów, które mają niezwykłe właściwości. Jedne pochłaniają szkodliwe promieniowanie z odbiorników telewizyjnych, a inne oczyszczają powietrze ze smogu, działając jak filtr. Są też gatunki, które wspaniale pachną, więc nawet nie musimy używać w domu dezodorantu. Pragniemy przedstawić kolejną roślinę, która zasługuje na uwagę. Eliminuje z otoczenia natrętne owady, tj. komary i muszki owocówki. Nawet robaki powinny zacząć się jej bać. Odkryj sekrety muchołówki.

REKLAMA

Roślina drapieżnik. Muchołówka zniszczy plagę much, komarów i innych pajęczaków w domu

Do rodziny roślin mięsożernych przynależy blisko 700 gatunków – porastają one całą kulę ziemską. Przeważnie można je spotkać na niezbyt urodzajnej glebie – zwykle bagiennej lub pełnej kamieni. W związku z tym pragną one więcej pożywienia. Wchłaniają CO₂ i łapią bardzo drobne zwierzęta, które zapewniają im niezbędne do życia pierwiastki.

Liście roślin zostały tak zbudowane, by sprawnie przyciągać i chwytać swoje ofiary, a potem je trawić. Małe rośliny drapieżne ostrzą sobie ząbki główne na insekty, a także ślimaki. Natomiast potężniejsze okazy są zdolne unicestwić nawet mniejsze ssaki czy skorupiaki.

Oto niektóre odmiany roślin mięsożernych, które można spotkać w Polsce:

» tłustosz,
» dzbanecznik.
» rosiczka,
» kapturnica,
» muchołówka.

REKLAMA

Muchołówka
Ma liście w dwóch różnych odcieniach i charakterystyczne, pociągłe kolce. W liściach znajdują się włoski czuciowe, dzięki którym roślina może natychmiast „upolować” ofiarę. Gdy dostrzeże np. komara, zamknie go w środku pułapki i nie wypuści. Owad ma tylko minimalne szanse na ucieczkę.

Muchołówka efektownie wygląda, więc przyozdobi każde wnętrze. Wytwarza słodki nektar, kto wabi mniejsze zwierzęta. Lubi promienie słoneczne i ciepło, więc najlepiej ulokować ją na parapecie od strony południowej, pamiętając, że lubi częste nawadnianie.