Przyrządzenie rosołu takiego jak pamiętamy u babci, wbrew pozorom wcale nie jest proste. Należy trzymać się kilku zasad, a pominięcie choćby jednej z nich może skutkować mętnym, jasnym i mało aromatycznym rosołem. Jedną z tych zasad jest temperatura wody, do której wrzucamy mięso. Już w pierwszym kroku można popełnić błąd!
Do jakiej wody powinno się dodawać mięso – zimnej czy gorącej czy? Na to pytanie odpowiedziała redakcja gazety.pl. Otóż mięso włożone do wody zimnej będzie się dłużej gotowało. Jest to oczywiste, ale to nie koniec złych wiadomości. Mięso będzie bardziej suche a rosół mniej klarowny. Z drugiej strony mięso odda więcej soków do wywaru. Dzięki temu rosół będzie bardziej aromatyczny. Aby rosół nie był mętny, należy chwilę przed zagotowaniem się wody zdjąć szumowiny, które zbierają się na wierzchu.
Co jeżeli mięso wrzucimy do zagotowanej wody? Warto tak zrobić, jeśli mniej zależy nam na wywarze a bardziej na mięsie. Rosół będzie mniej aromatyczny, ale mięso będzie można wykorzystać do innych potraw bo będzie soczyste. Podczas gotowania należy szczególnie uważać, żeby rosół się nie zagotował, a jedynie „mrugał”.