fot. Vyacheslav Argenberg | CC-BY-4.0

Na Ukrainie trwa wojna, niemal cały świat protestuje przeciwko zuchwałemu najazdowi wojsk rosyjskich na niepodległą Ukrainę. Ludzie wyszli na ulice w wielu miastach globu, także w Rosji. Tymczasem w rosyjskiej dumie już rozpoczęły się kombinacje, jak ukarać ludzi, którzy otwarcie sprzeciwiają się wojnie z Ukrainą. Powstał projekt ustawy, dzięki którym władze mogłyby… skierować schwytanych demonstrantów do służby wojskowej w Donbasie!

O skandalicznym projekcie poinformował rosyjski portal „Meduza”, powołujący się na informacje z Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej. Portal donosi, że deputowani partii LDPR – Andriej Ługowoj i Jarosław Niłow – złożyli projekt ustawy o poborze do wojska osób, ściganych za udział w nielegalnych protestach przeciwko użyciu rosyjskiej armii na terenie Ukrainy.

Demonstranci anty-wojenni, jako mięso armatnie w Donbasie

Autorzy projektu proponują wysłanie aresztowanych na protestach osób do służby w wojsku. To jednak nie wszystko – mieliby oni zostać skierowani prosto do Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej. Oznacza to de facto organizację kompanii karnej, której członkowie, za protesty na rzecz zakończenia wojny z Ukrainą… walczyliby przeciwko Ukraińcom.

Portal „Meduza” zacytował uzasadnienie do projektu ustawy, który pojawił się w Dumie.

„Są w naszym kraju ludzie, którzy nie zgadzają się na prowadzenie operacji wojskowej i są gotowi łamać prawo, dążąc do jej powstrzymania. Umyślnie rozpowszechniają nieprawdziwe informacje o przebiegu operacji, w każdy możliwy sposób starają się zdyskredytować nasze Siły Zbrojne i przywództwo polityczne kraju, wzywają do nałożenia sankcji na Rosję, dopuszczają się innych nielegalnych czynów, tj. faktycznie sprzeciwiają się ustanowieniu pokoju i bezpieczeństwa na terytorium republik Donieckiej i Ługańskiej. Wydaje się, że takie osoby powinny na własne oczy zobaczyć, w co reżim kijowski zamienił terytorium tych republik. W związku z tym projekt ustawy proponuje wezwanie do służby wojskowej i skierowanie do służby wojskowej na terytorium Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej osób pociągniętych do odpowiedzialności za udział w niedozwolonych wydarzeniah publicznych przeciwko użyciu Sił Zbrojnych” – brzmi uzasadnienie projektu.

Autorzy projektu ustawy – Andriej Ługowoj i Jarosław Niłow – są członkami partii LDPR, założonej przez rosyjskiego nacjonalistę, Władimira Żyrinowskiego.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę