REKLAMA
ShareInfo.plWiadomościRosyjski wicepremier zdradził ilu nabywców zgodziło się płacić za gaz w rublach

Rosyjski wicepremier zdradził ilu nabywców zgodziło się płacić za gaz w rublach

Polski złoty traci do rubla. Połowa importerów zgadza się na płatność za gaz w rublach
fot. Pixabay

Jak poinformował rosyjski wicepremier Aleksander Nowak, cytowany przez portal „biznesalert.pl” – mniej więcej połowa nabywców rosyjskiego gazu ziemnego otworzyła już swoje konta rozliczeniowe w rublach. Spółki importujące gaz z Rosji otwierają rachunki w rosyjskim Gazprombanku, aby płacić za gaz w lokalnej walucie.

REKLAMA

Według informacji, przekazanych przez Nowaka, umowy na dostawy gazu podpisały z Gazpromem łącznie 54 firmy.

„Według moich informacji około połowa tej liczby otworzyła już specjalne konta w naszym autoryzowanym banku – w walucie obcej i rublach – w celu zapewnienia otrzymania dochodów z wymiany walut, przeliczenia na ruble i zapłaty za dostarczony gaz w rublach” – powiedział wicepremier Federacji Rosyjskiej.

Jak dodaje Nowak, ostateczna lista spółek, które zdecydowały się płacić za rosyjskich gaz w rublach będzie znana pod koniec maja. Na bieżący miesiąc rosyjski dostawca spodziewa się płatności za gaz, dostarczony w kwietniu. Po majowych terminach płatności będzie już wiadomo, które spółki płacą za gaz w lokalnej walucie, a które wciąż opierają się przed „rusyfikacją” transakcji i – w zasadzie – obstają przy realizacji kontraktów, w których mowa raczej o płatności w euro.

REKLAMA

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał ostatni dekret o handlu gazem z „nieprzyjaznymi krajami”. Warunkiem dalszej współpracy z – jak nazywają to kremlowscy dygnitarze – „nieprzyjaciółmi” zależy więc od ich gotowości do uiszczania płatności w rublach.

Rubel rośnie w siłę. Waluta osankcjonowanej Rosji przegania złotego…

Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie rosyjska waluta systematycznie słabła w stosunku do zachodnich walut – w tym polskiej złotówki. Trend spadkowy osiągnął apogeum po 24 lutego – w dniu inwazji – kiedy rubel stracił w stosunku do innych walut ok. połowę wartości. Od tamtego momentu jednak rubel – pomimo sankcji – systematycznie się umacnia.

Od najniższego poziomu z 11 marca – kiedy za jednego złotego trzeba było zapłacić ponad 32 ruble – kurs rosyjskiej waluty umocnił się o ponad 100% i przełamał wielomiesięczny lub nawet wieloletni trend spadkowy. Dziś za złotówkę trzeba zapłacić już tylko nieco ponad 14 rubli. Jeszcze przed wojną na Ukrainie trzeba było zapłacić 19 rubli…

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Jacek
Redaktor portalu Shareinfo.pl. Pisaniem dorabiałem od czasów liceum, jednak pierwsze przejawy lekkiego pióra dostrzegła moja polonistka już w gimnazjum. W 2023 roku ukończyłem międzynarodowe stosunki gospodarcze na jednej z poznańskich uczelni. W obszarze szeroko pojętej ekonomii kształcę się w dalszym ciągu. Prywatnie z krwi i kości Polak o wielkich aspiracjach, ale znikomym wpływie na rzeczywistość.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA