Rozpuść to w wodzie i namocz firanki. Przywrócisz im śnieżną biel

pranie firanek
fot. screen Youtube / Dobre Rady Magazyn

Białe firanki to atrakcyjna dekoracja mieszkania, a przy okazji mamy dzięki nim trochę prywatności. Niestety białe tkaniny często żółkną bądź szarzeją. Jak przywrócić im dawny wygląd? Oto sprawdzone domowe metody, dzięki którym wasze firanki będą jak nowe.

REKLAMA

Chociaż firanki mogą mieć różne barwy, to przeważnie wybieramy te białe, ponieważ pasują do każdego pokoju. Niestety, mają 1 istotną wadę – pomimo systematycznego prania, błyskawicznie tracą biel – stają się pożółkłe lub szare. Jak temu zapobiec?

Rozpuść to w wodzie i namocz firanki. Przywrócisz im śnieżną biel

Namaczanie
Brudne materiały wyglądają nieestetycznie i zbierają kurz. Stwarzają również dogodne warunki dla rozwoju roztoczy, stąd tak istotne jest, aby o nie dbać. Niestety, firanki szarzeją poprzez codzienne użytkowanie, a także niedbałe pranie. Jeśli chcemy, aby wciąż wyglądały pięknie, możemy rozważyć dodatkowe działania. Jednym z nich jest namaczanie. Można w ten sposób odświeżyć tkaninę i przywrócić jej śnieżny biały kolor. Potrzebujecie tylko produktów z kuchni.

REKLAMA

Jak wybielić firanki? Pomoże cytryna

Do naczynia wlewamy 5 litrów ciepłej wody i wsypujemy do niej 6-7 łyżek soli kuchennej, mieszamy, aby przyprawa się rozpuściła i do takiej mieszanki wkładamy firanki na kilka godzin. Dobrze sprawdzi się też sok z cytryny. Ma wybielającą moc i dodatkowo usuwa przykry zapach dymu czy smogu. Zamiast soli możemy dodać do naczynia z ciepłą wodą sok z jednej cytryny i namoczyć materiał przez pół godziny. Firanki odzyskają dawną biel i będą przyjemnie pachnieć. Po namaczaniu przystępujemy do prania docelowego.

Jak prać firanki w pralce? Nie każda tkanina jest do tego odpowiednia

Nie każdą tkaninę, z której uszyte są firanki, można prać w pralce. Przed wykonaniem tej czynności, koniecznie musimy zapoznać się ze wskazówkami producenta, które znajdziemy na metce. Z reguły decydujemy się na zakup firanek z żakardu. Wtedy pierzemy je partiami w umiarkowanie najniższej temperaturze (ok. 30-40°C), bez wirowania. Włączamy jedynie program do prania ręcznego bądź tkanin delikatnych. Firanki z tiulu i woalu pierzemy ręcznie.

REKLAMA

Podziel się: