Rozróżnić klapsa od bicia! Rzecznik Praw Dziecka o przemocy w stosunku do dzieci

Mikołaj Pawlak pełni funkcję Rzecznika Praw Dziecka. Ostatnio został zapytany o stosowanie kar fizycznych w stosunku do najmłodszych. Choć podkreślił, że nie wolno bić dzieci, zauważył również, że należy odróżnić bicie od klapsa. Wspomniał też, że jego ojciec niekiedy sięgał po kary fizyczne – gdy nie było innego wyjścia, a dzieci poważnie narozrabiały.

Czytaj także:  Ochojska apeluje do rządu: Przyjmijcie sieroty ze spalonego obozu Moria

Wywiad z RPD przeprowadził „Dziennik Gazeta Prawna”. Pawlak wspomniał w nim, że bardzo często w przychodni lekarz odkrywa na wielkie siniaki na ciele dziecka. – Może to był tylko klaps – pytała Magdalena Rigamonti.

– Klaps nie zostawia wielkiego śladu – stwierdził Rzecznik Praw Dziecka i dodał, że konieczna jest umiejętność rozróżniania takich rzeczy jak bicie, znęcanie się nad dzieckiem i klaps. – Wiele osób nawet podniesienie głosu może uznać za przemoc – dodał Pawlak.

Czytaj także:  Rój szerszeni zaatakował rowerzystkę we Wrcoławiu! Dostała wstrząsu anafilaktycznego

Rzecznika spytano również o to, czy jemu zdarzyło się uderzyć synów. – Chłopaki czasem dają w kość, ale nie uderzyłem ich. Jednak sam z estymą wspominam to, że dostałem od ojca w tyłek – odpowiedział i wyjaśnił, że kary fizyczne w jego rodzinnym domu stosowano jedynie za bardzo poważne przewinienia. – Jeśli polaliśmy bratu nogę denaturatem, a potem ją podpaliliśmy… Ojciec w porę zareagował. Tak że przez dobrą chwilę nie mogłem siedzieć – powiedział.

Czytaj także:  Ardanowski: PiS zdradza polską wieś

Komentarze

Nie przegap najciekawszych wiadomości! Obserwuj nas w Google News.