Rozrzuć pod drzewem. Śliwa obrodzi w kolejnym sezonie
Węgierka jest chyba najpopularniejszym gatunkiem śliwy w Polsce. Wydaje słodkie, soczyste owoce, które bardzo nam smakują. Do deserów czy na kompoty są jak znalazł. Wrzesień jest bardzo ważnym miesiącem w uprawie drzewa. W tym okresie należałoby skoncentrować się zarówno na zbiorze plonów, jak i zabezpieczeniu rośliny przed patogenami. Warto też zacząć powoli szykować ją do mroźnej zimy. Oto niezbędne prace ogrodowe w tym miesiącu.
REKLAMA
Pielęgnacja śliwy węgierki
Śliwy nie są trudne w uprawie. Zbiory mogą być ogromne, ale dbanie o drzewka to podstawa – szczególnie na przełomie lata i jesieni, gdy sezon dobiega końca. W tym czasie trzeba poświęcić węgierce nieco więcej zainteresowania.
Kiedy najlepiej zebrać śliwki?
We wrześniu. Owoce, które już dojrzały, warto zbierać pełną parą. Inaczej mogą zgnić na gałęziach. Zmarnują się, ale nie to jest najgorsze. Mogą zwabić szkodniki, które potem zakażą uprawy. Pamiętaj, by co pewien czas (np. co 2 dni) obrywać spleśniałe czy zepsute owoce z drzewa.
Mało tego, pozbywaj się także chorych, uszkodzonych czy uschniętych gałęzi. One i tak nie wydadzą zdrowego plonu, więc roślina będzie niepotrzebnie przekazywać im energię, zamiast odżywiać te części, które najbardziej jej potrzebują. To również sposób, by zapobiec roznoszeniu się chorób.
REKLAMA
Rozrzuć dookoła śliwy. Choroby nie będą się jej czepiać
W tym miesiącu doprowadź do porządku stan podłoża przy drzewie. Jeśli zakończysz zbiory, ewentualnie zastosuj nawóz z fosforem i potasem. Wcześniej musisz usunąć chwasty i poluzować glebę dookoła drzewka. Oba składniki mineralne uskrzydlą korzenie, dzięki czemu roślina łatwiej przetrwa mrozy.