Borówce amerykańskiej rośnie konkurencja. Coraz chętniej decydujemy się na uprawę jagody kamczackiej w swoich ogrodach. Roślina ma niewielkie wymagania, a tym samym zebranie okazałych i pysznych owoców to żaden kłopot. Krzew jest odporny na mróz i nie trzeba go co roku przycinać. Kluczowe, by rósł na dobrej glebie. To gwarancja bogatych plonów. Jakie podłoże pod uprawę jagody kamczackiej sprawdzi się najlepiej? Sprawdź!
Jaką glebę preferuje jagoda kamczacka?
Właściwy wybór podłoża to bardzo ważna kwestia przy hodowli borówki kamczackiej. Dobra gleba warunkuje odporność krzewu na rozmaite warunki. To z niej jagoda przyswaja minerały, co rzutuje na rozwój i liczebność plonów. Ziemia dla okazu musi być żyzna, luźna i najlepiej stale lekko wilgotna. Dobrze, aby odczyn pH był nieznacznie kwaśny. Nie sadź jagody kamczackiej na ciężkiej ziemi. Zresztą na piaszczystej też będzie słabo rosnąć. Warto zawczasu nawieźć grunt kompostem lub gnojownikiem.
Już wiesz, że borówka kamczacka nie ma wyśrubowanych potrzeb, ale nic się nie stanie, gdy od czasu do czasu ją wspomożesz. Nie musisz się zbytnio poświęcać, a owocowanie i tak ruszy z kopyta.
Do zasilania krzewu użyj odpadków z kuchni. Resztki, które zazwyczaj zostają po zaparzaniu kawy, sprawdzą się idealnie jako ekologiczny nawóz. Zamiast kolejny raz wyrzucać fusy na śmietnik, zachowaj je i wykorzystaj w pożyteczny sposób. Do dyspozycji masz 2 metody aplikacji nawozu, wybierz ten, który bardziej ci odpowiada.
Fusy rozrzuć dookoła rośliny i delikatnie połącz z glebą. W ten sposób sadzonka dostanie zastrzyk energii, a pole wokół niej zostanie zakwaszone. Poza tym fusami z kawy możesz wyściółkować teren pod krzewem. Rozrzuć odpad równo przy nim i przysyp korą sosnową. Dzięki temu mikroelementy będą się sukcesywnie uwalniać, a wilgoć w ziemi pozostanie.