Rozsyp pod porzeczkami. Zbiory będą rekordowe

zbiór czarnej porzeczki
fot. screen Youtube / @ogorod_nauka

Coraz więcej osób decyduje się na amatorską uprawę porzeczek, bo zrywanie dorodnych owoców z własnych krzaczków to ogromna satysfakcja. Aby rośliny były zdrowe i wydały dostatni plon, warto je nawozić. To kluczowe zarówno przed samą wegetacją, jak i podczas rychłego przyrostu owoców. Jeśli marzy ci się krzew, uginający się pod ciężarem porzeczek, zaaplikuj roślinie ekologiczną odżywkę jeszcze w tym miesiącu. Wkrótce sobie podziękujesz.

REKLAMA

Nawożenie porzeczki – kiedy rozpocząć i jak przeprowadzić?

Hodowcy porzeczki muszą pamiętać o nawożeniu krzaczków w konkretnych miesiącach. Ten zabieg podwaja plony i gwarantuje ich zdrowy rozwój. To, w jaki sposób rośliny mają zostać odżywione, zależy od stopnia ich wzrostu. Przed wegetacją trzeba zaserwować porzeczce odżywkę z azotem, wspomagającą przyrost zielonej masy.

Drugie dokarmianie wykonuje się w fazie wzmożonego wzrostu i kwitnienia krzewów. Wtedy stosuje się środki bogate w fosfor i potas, które gwarantują prawidłowe wykształcanie się kwiatów i wpływają na huczne owocowanie. Natomiast po zakończeniu zbiorów należałoby przyszykować sadzonki do zimy, aplikując im preparaty z potasem. One pomogą przetrwać roślinie niesprzyjające, zimne miesiące.

REKLAMA

Porzeczki zaskoczą cię plonem. Wystarczy tym nawozić krzaczki w czerwcu

Organiczny nawóz, który warto podać roślinie jeszcze w tym lub przyszłym tygodniu to najzwyklejszy popiół drzewny. Wystarczy rozrzucić go dookoła krzaczków, a później je podlać i tyle. Popiół to znakomity środek do nawożenia, którym warto zasilić rośliny późną wiosną – zawiera magnez, potas, wapń i inne substancje sprzyjające obfitym i zdrowym plonom. Są one mniej podatne na atak szkodników i choroby. Jak dawkować popiół drzewny?

Do porzeczek białych i czerwonych użyj 200 g nawozu, a do czarnych około 100-150 g.