W środę po południu w „Dzienniku Ustaw” opublikowane zostało postanowienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek z PiS o zarządzeniu wyborów prezydenckich. W tym momencie formalnie rozpoczęła się kampania wyborcza.
Zgodnie z decyzją marszałek Sejmu do urn pójdziemy 10 maja. Ewentualna druga tura wyborów odbędzie się zaś 24 maja.
🎥Decyzja marszałek Sejmu @elzbietawitek ws. daty wyborów prezydenckich. "Termin wyznaczam na niedzielę 10 maja 2020 r."🇵🇱 pic.twitter.com/RwAeVH3huI
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) February 5, 2020
Zgodnie z „Kodeksem wyborczym” komitety wyborcze mogą prowadzić agitację dopiero po tym jak zostaną zarejestrowane przez Państwową Komisję Wyborczą. Termin złożenia zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego kandydata na prezydenta upływa 16 marca. Dopiero po zarejestrowaniu komitetu możliwe będzie zbieranie co najmniej 100 tys. podpisów poparcia niezbędnych do zgłoszenia kandydata.
Sama kampania zakończy się o północy w piątek, 8 maja. Potem nastąpi cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania. Oddanie głosu będzie możliwe w godzinach 7–21.
W przypadku, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50 proc. głosów, 24 maja odbędzie się decydująca druga tura głosowania.
Dotychczas swój start w wyborach prezydenckich zapowiedzieli: Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) i Szymon Hołownia, który deklaruje, że jest kandydatem obywatelskim.
Urzędujący prezydent Andrzej Duda podczas środowego spotkania z mieszkańcami Lubartowa poinformował, że wystartuje w wyborach i będzie ubiegał się tym samym o reelekcję.
– Tak, oczywiście będę kandydował – powiedział w #Lubartowie podczas spotkania z mieszkańcami @AndrzejDuda. #WyboryPrezydenckie2020 https://t.co/mxAKwpc5az
— Polskie Radio (@polskieradiopl) February 5, 2020