W nadchodzących miesiącach ruszą masowe kontrole w domach i na osiedlach! Niezapowiedziane inspekcje będą dotyczyły poprawności segregacji odpadów. Jeżeli zdarza ci się pomylić pojemniki, to lepiej zachowaj czujność – szczególnie, jeżeli mieszkasz w domu wielorodzinnym. To właśnie na ten typ zabudowy kontrolerzy mają zwracać uwagę najbardziej, gdyż w takich miejscach najczęściej ma dochodzić do nieprawidłowości w segregacji śmieci. Nieprzestrzegającym zasad grożą poważne kary finansowe!
Właściwie nie powinno być problemu, bo obowiązek odpowiedniej segregacji odpadów obowiązuje w naszym kraju od lat. Niestety, wielu mieszkańców nadal ma problemy z sortowaniem śmieci według panujących zasad. Błędy są nagminne szczególnie w dużych miastach i na miejskich osiedlach, gdzie ze wspólnych śmietników korzystają nierzadko setki osób – dowiadujemy się z portalu „Warszawa w Pigułce”.
W związku z wieloma nieprawidłowościami ruszają zmasowane kontrole, które mają być skupione właśnie na osiedlach oraz zabudowie wielorodzinnej. Do pracy ruszą kontrolerzy firm, odbierających odpady oraz urzędnicy samorządowi, którzy sprawdzą, czy w kubłach i workach na śmieci nie znajdują się przedmioty, które nie powinny się tam znaleźć.
Skąd będziemy wiedzieć, że nasza kontrola przebiegła niewłaściwie lub kontroler nie dopatrzył się żadnych uchybień? W przypadku, kiedy inspekcja wykaże błędy w sortowaniu śmieci, na pojemnikach zostaną umieszczone naklejki ostrzegawcze z napisem „nieprawidłowa segregacja”. Za pierwszym razem tylko tyle. Ma to być ostrzeżenie dla właścicieli pojemników, aby staranniej podchodzili do kwestii sortowania śmieci.
Kontrolerzy sprawdzą czy mieszkańcy właściwie sortują śmieci! Wysokie kary, nawet do 5 tys. złotych
Można się domyślić, że negatywne wyniki kontroli wiążą się z tym, że dany dom jest już „na cenzurowanym”, a kontrolerzy mogą wrócić i sprawdzić, czy nie będzie kolejnych naruszeń. Jeżeli urzędnicy dopatrzą się następnych błędów, może to już skutkować dotkliwymi karami finansowymi!
Kary za nieprawidłową segregację mogą być bardzo dotkliwe. Jeżeli dojdzie do recydywy, kontroler może wyznaczyć karę, sięgającą czterokrotności dotychczasowych stawek za wywóz odpadów. Występują jednak przypadki szczególne, kiedy kara może być dużo wyższa. Na przykład, wyrzucenie elektroniki do zwykłego śmietnika może wiązać się z karą nawet do 5 tys. złotych!
Niech nikomu się nie wydaje, że uniknie kary. Niestety nawet ci, którzy poprawnie segregują śmieci, mogą zostać ukarani, jeśli mieszkają na osiedlu lub zabudowie jednorodzinnej. Kary są bowiem rozdzielna na wszystkich mieszkańców.