Jak idzie formowanie w Polsce ukraińskiego legionu? Utworzenie takiej jednostki ogłoszono podczas letniej wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce. Legion miałby składać się z ukraińskich ochotników, żyjących poza granicami kraju – w tym także w naszym kraju. Ochotnicy zostaliby przeszkoleni i wyposażeni przez Polskę, a następnie wysłani na Ukrainę w ramach wsparcia regularnego wojska tego kraju. Każdy żołnierz legionu byłby zobowiązany kontraktem z Siłami Zbrojnymi Ukrainy. Problem w tym, że… Ukraińcy niezbyt tłumnie zaciągają się do jednostki.
„Umówiliśmy się na sformowanie i szkolenie na terenie Polski ukraińskiego legionu. Będzie to nowa formacja złożona z ochotników. Każdy obywatel Ukrainy, który zdecyduje się zaciągnąć do Legionu, będzie mógł podpisać kontrakt z Siłami Zbrojnymi Ukrainy” – mówił latem Wołodymyr Zełeński, przypomina „naTemat.pl”.
Serwis przytacza także ówczesną wypowiedź gen. Stanisława Kozieja, który wyjaśnił, że legion składałby się z ukraińskich ochotników, mieszkających poza granicami Ukrainy, m.in. w Polsce. W naszym kraju żyje ich kilka milionów.
„W Polsce by się szkolili, tu byliby wyposażeni oraz uzbrojeni. I po odpowiednim przeszkoleniu mogliby być użyci do obrony już na terytorium Ukrainy” – tłumaczył generał.
Fiasko projektu ukraińskiego legionu w Polsce. Plany dotyczyły całej brygady, a zgłosiło się tylko 200 ochotników
Jak się jednak okazuje, plan nie spotkał się z pozytywnym przyjęciem diaspory ukraińskiej. W pierwszych dniach po otwarciu centrum rekrutacji dla ochotników do ukraińskiego legionu, zgłosiło się raptem 200 chętnych. Cytowany przez TVN24 konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts podkreślił, że są to ochotnicy zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przyznaje, że początkowe prognozy były bardzo optymistyczne. Mówiono o sformowaniu w ramach legionu nawet całej brygady – to kilka tysięcy osób. Tymczasem są ledwie dwie kompanie. To za mało nawet na to, aby zorganizować pierwsze, 35-dniowe szkolenie na poligonie.
Do legionu ukraińskiego mogą rekrutować się obywatele Ukrainy za pośrednictwem strony internetowej legion.army.gov.ua lub w centrum rekrutacyjnym. Jedynym stacjonarnym punktem rekrutacja jest – jak na razie – Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie. Wnioski można składać osobiście miedzy godz. 9 a 17.