Rząd podjął decyzję. Chodzi o wakacje od składek ZUS

Donald Tusk
Fot. Donald Tusk Twitter

We wtorek rząd przyjął projekt zmiany ustawy dotyczącej systemu ubezpieczeń społecznych. Dotyczy ona wakacji od składek ZUS, jednak nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z możliwości ich sfinansowania z budżetu Państwa.

REKLAMA

Zgodnie z treścią ustaw, wakacje składkowe będą dobrowolnym rozwiązaniem dla mikroprzedsiębiorców (w tym samozatrudnionych), którzy są wpisani do CEIDG. Dzięki nim w jednym dowolnym miesiącu roku będzie można skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Choć składki będą finansowane z budżetu państwa, nie oznacza to, że przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Co więcej, z wakacji składkowych nie skorzystają ci, którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców.

REKLAMA

Z wakacji skorzystają przedsiębiorcy z różnymi formami rozliczenia

Ze zwolnienia będą mogli skorzystać przedsiębiorcy rozliczający podatek dochodowy w każdej formie (PIT, ryczałt, karta podatkowa). – Wakacje dotyczą składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy w odniesieniu do niego samego (nie do osób przez niego ubezpieczanych, np. współpracujących czy jego pracowników) – przekazało ministerstwo rozwoju.

Zgodnie z zapowiedzią, pierwsi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowego rozwiązania w listopadzie tego roku. Resort oszacował, że łącznie będzie to 1,8 mln osób, natomiast koszt wakacji w tym roku ma wynieść 1,73 mld zł.

REKLAMA

Podziel się: