szczepienie dzieci
fot. dreamstime

W Polsce podano już 50,5 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19. W związku z dystrybucją preparatów pojawiła się duża liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych – tzw. „NOP-ów”. Na stronach rządowych możemy dowiedzieć się, że od grudnia 2020 roku zgłoszono już kilkanaście tysięcy takich przypadków – przekazał polsatnews.pl.

Akcja szczepień rozpoczęła się w Polsce 27 grudnia 2020 roku. Od tamtego czasu w naszym kraju zaaplikowano już łącznie 50 500 491 dawek różnych preparatów przeciw COVID-19. Jest to zsumowana liczba wszystkich pierwszych, drugich i trzecich dawek. Dotychczas po szczepieniu na koronawirusa zostało zgłoszonych 17 733 znanych niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Niepożądanych odczyn poszczepiennych to określenie na pogorszenie się zdrowia pacjenta po przyjęciu danej szczepionki. NOP może przybrać postać łagodną, poważną lub ciężką. Według rządowych danych – większość niepożądanych odczynów poszczepiennych, po przyjęciu preparatów przeciw COVID-19, stanowiły odczyny łagodne. W sumie było to ok. 14,8 tys. przypadków. Objawiały się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu ukłucia.

Poza łagodnymi odczynami, wśród zgłoszonych NOP-ów były jeszcze te poważniejsze. Na objawy składały się, m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, zawroty głowy i gorączka.

Według ostatnich danych, dwoma dawkami preparatów firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, zaszczepiło się 21 559 669 osób. Dawkę przypominającą podano 9 224 733 osobom.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę