REKLAMA
ShareInfo.plPoradyRzodkiewka ma bujne liście i mały korzeń? To przez ten błąd

Rzodkiewka ma bujne liście i mały korzeń? To przez ten błąd

rzodkiewka
fot. screen Youtube / @THERUSTEDGARDEN

Czasami może się zdarzyć, że rzodkiewka, którą niedawno posadziliśmy, nie rośnie jak powinna. Ściślej mówiąc, jej liście są plenne, a korzeń jest marny. Jeśli miałeś u siebie taką sytuację, to z pewnością zastanawiałeś się, jaki jest powód tego stanu rzeczy. Przecież spodziewasz się po rzodkiewce obfitego korzenia, a nie wybujałych zielonych liści. Zobacz, jakiego błędu przy uprawie tej rośliny trzeba się wystrzegać.

REKLAMA

Uprawa rzodkiewki nie jest zbyt skomplikowana i jeśli zadbasz o kilka detali, doczekasz się dorodnych plonów. Warzywo może rosnąć nie tak, jak należy z powodu niefrasobliwości pielęgnacyjnej. Poznaj szczegóły.

Pielęgnacja rzodkiewki

Roślina niezbyt dobrze reaguje na skrajnie niskie i wyjątkowo wysokie temperatury. Optymalną dla niej temperaturą jest 12-14°C. Rozwój korzenia zostanie wstrzymany, gdy temperatura spadnie poniżej -4°C lub przekroczy 20°C. Rzodkiewki nigdy nie siej latem, a jeśli nie zdążysz jej posiać w kwietniu czy na początku maja, kolejną szansę masz dopiero na przełomie sierpnia i września, gdy upały odpuszczą.

Najpowszechniejsze błędy przy uprawie rzodkiewki

Roślina preferuje stanowiska, do których dociera światło słoneczne, ale nie można jej narażać na zbyt ostre słońce. Dobrze rośnie na żyznej i luźnej ziemi. Na mocno ścieśnionej i ciężkiej korzeń nie wykształci się dobrze.

REKLAMA

Dokarmianie rzodkiewki również ma sens. Jednak nie należy nawozić jej obornikiem na wiosnę tuż przed siewem. Lepiej zrobić to po sezonie, uprzednio przekonując glebę, a do siewu przystąpić dopiero w przyszłym roku.

Doczekasz się okazałej rzodkiewki. Pamiętaj o kilku rzeczach

Po pierwsze, ustawicznie nawadniaj rzodkiewkę. To klucz do sukcesu. Gdy gleba dookoła niej zupełnie przeschnie, ucierpią na tym plony. Niewykluczone, że po jakimś czasie gleba zbije się wskutek nagminnego podlewania, więc musisz ją cyklicznie spulchniać (o kilka cm). Podczas siewu zachowaj odstępy między nasionami (około 4 lub 5-centymetrowe). Posiane zbyt tłocznie będę rywalizować między sobą np. o składniki pokarmowe.

Czytaj też: Wylej pod rabarbar. Urośnie taki, że nie nadążysz go przerabiać

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA