Są odszkodowania za tę szczepionkę na COVID! Przyjęło ją 5 mln Polaków

Ruszają odszkodowania za niepożądane skutki szczepionki Astra Zeneca
fot. Pixabay

Znów głośno o tzw. NOP-ach, czyli niepożądanych skutkach ubocznych szczepionki – tym razem przeciwko COVID-19. Rzecznik Praw Pacjenta wznawia postępowania o odszkodowania za szkody doznane w wyniku przyjęcia preparatu. Sprawa dotyczy określonej liczby pacjentów – donosi „Fakt”.

REKLAMA

Do listy niepożądanych działań szczepionek przeciwko COVID-19 została dopisana żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Takich objawów po przyjęciu preparatu mogli doznawać pacjenci zaszczepieni Vaxzevrią, której poprzednia nazwa to COVID-19 Vaccine AstraZeneca.

Na liście niepożądanych działań wcześniej znalazły się również: zakrzepica naczyń żylnych mózgu, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, niedoczulica, szumy uszne, zapalenie naczyń skóry.

REKLAMA

Jeżeli u pacjenta zaszczepionego preparatem przeciwko COVID-19 wystąpiły wymienione skutki uboczne ma on prawo do starania się o odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.

Jak podaje „Fakt” – do tej pory Rzecznik Praw Pacjenta nie mógł przyznawać odszkodowań z funduszu dla pacjentów, którzy doznali żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po przyjęciu szczepionki Astra Zeneki. Teraz – informuje Bartłomiej Chmielowiec – wszelkie tego typu postępowania zostają wznowione z urzędu. Pacjenci, którzy doznali skutków ubocznych po szczepieniu będą mogli otrzymać świadczenie kompensacyjne, którego kwota zostanie ustalona zgodnie z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Będą odszkodowania za niepożądane skutki szczepionki Astra Zeneca przeciwko COVID-19. U pacjentów występowała choroba zakrzepowo-zatorowa

Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że osoby, które do tej pory nie występowały o odszkodowanie z powodu wystąpienia skutków ubocznych szczepionki przeciwko COVID-19, wciąż mogą się o nie starać.

„Zachęcamy wszystkich, którzy po szczepieniu szczepionką AstraZeneca doznali żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, co skutkowało pobytem w szpitalu przez co najmniej 14 dni, by złożyli do nas wniosek o przyznanie odszkodowania” – przekazał Chmielowiec.

REKLAMA

Złożenie wniosku dotyczącego wystąpienia u pacjenta żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej będzie możliwe do 21 września 2024 roku. W Polsce podano w sumie 5,3 mln dawek szczepionki Vaxzevria/ AstraZeneca.

„W 2022 r. i pierwszym półroczu 2023 r. Rzecznik Praw Pacjenta wydał 223 decyzje przyznające łącznie 4,5 mln zł odszkodowań w związku z wykonanymi szczepieniami przeciw COVID-19” – informuje portal „Fakt”.

Podziel się: