Wydaje ci się, że zimą natura odpoczywa? Nie do końca. To właśnie o tej porze roku i wiosną czosnek rozwija się w glebie, aby my na początku lata możemy go zebrać. Wcześniej jednak trzeba go zasadzić. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy i jak sadzić odmianę ozimą czosnku.
Dlaczego warto jeść czosnek?
Czosnek zawiera siarczki (olejki eteryczne), które odpowiadają za jego przenikliwy zapach. Warzywo eliminuje zakażenia układu oddechowego, zwłaszcza w duecie z mlekiem. Poza tym przyspiesza procesy trawienne, a także chroni przed udarem i zawałem. Włączenie czosnku do swojego menu na stałe jest bardzo dobrym pomysłem.
Sadzenie czosnku ozimego krok po kroku
Idealna ziemia dla warzywa cebulowego powinna być próchnicza i mieć obojętny odczyn pH. Dobrze, aby jesienią było jej więcej niż wiosną, gdyż czosnek na zimę trafia na większą głębokość. Przeważnie wynosi ona 6 cm, przy dystansie w rzędzie równym 10 cm. Rządki natomiast muszą mieć przerwy do 20 cm. Warto zachować właśnie takie proporcje, bo w przeciwnym razie zimna aura sprawi, że nikle zasadzony czosnek przemarznie.
Kluczowa jest również grządka, na której będzie uprawiane warzywo. Najlepsze będzie stanowisko po pomidorach, kalafiorze, dyni lub ogórkach. Czosnek zawsze należy sadzić „piętką” do dołu. Gdy pojawią się pędy kwiatostanowe, to jak najprędzej trzeba je usunąć. Inaczej przyswoją substancje odżywcze i osłabią główkę.
Najlepsza pora na sadzenie czosnku ozimego
Ozimy czosnek – w porównaniu z tym wiosennym – jest dużo prostszy w uprawie. Dlaczego? Wypuści korzenie tylko pod wpływem chłodu. Od końca września, aż do początku listopada można śmiało go nasadzać – wtedy zdąży się ukorzenić zanim przyjdzie prawdziwa zima. Gatunki ozime, które możesz posadzić na działce to m.in.: „Ornak”, „Harnaś” czy „Arkus”.