To prawdziwa przyjemność móc sięgnąć po świeże winogrona i delektować się ich smakiem. O tej porze roku winorośl pomału przygotowuje się na zimniejszy okres w roku. Ale zanim pnącze będzie przystosowane na zmianę temperatur, musi być właściwie ochronione. Mój sąsiad ogrodnik wykonuje kopczykowanie. Na czym polega ta metoda?
Dlaczego warto przygotować winorośle na zimę?
Zimą roślina jest w fazie spoczynku. Wszelkie jej fragmenty są zdrewniałe i całkiem dobrze znoszą mrozy. Ale zanim nadejdzie najchłodniejsza pora roku, roślina musi jeszcze przeżyć pierwsze ujemne temperatury. Osłania się ją, prawdę mówiąc, na czas przymrozków, które występują jesienią i wiosną. Właśnie wtedy jest najbardziej podatna na przemarznięcie. Zatroszczyć trzeba się przede wszystkim o młode sadzonki, które nie ukorzeniły się jeszcze w pełni. Sprawdź, jak i kiedy ochronić winorośle.
Kiedy ochronić winorośle przed zimą?
Już w listopadzie warto okryć roślinę na zimę. Nieraz tę czynność możemy wykonać w grudniu, jeśli oczywiście pogoda będzie dopisywać.
Najlepiej zabezpieczyć ją jak najpóźniej. Dlaczego? Ponieważ pnącze będzie miało wystarczającą ilość czasu, aby się zahartować. Mamy do dyspozycji kilka metod na zabezpieczenie rośliny.
Kopczykowanie
To patent na ochronę winorośli przed mrozem. Nasadę rośliny posypuje się kopcem z kompostu, trocin lub gleby o wysokości mniej więcej 30 cm.
Kolejny sposób polega na okryciu bez usuwania pędów. Doskonale spisze się włóknina lub mata słomiana. Przed wykonaniem tego zabiegu warto winorośl przyciąć. Oprócz tego można ściągnąć pędy, a potem obłożyć je glebą.
Czytaj też: Nie wyrzucaj krzaków papryki po sezonie. O tym triku mało kto wie