Sąsiad śmiał się, że kładę łyżkę w ogrodzie. Teraz też tak robi

łyżka z cukrem na trawie
fot. screen Youtube / You Should Know ?

Eksperci oszacowali, że ludzie w przypadku atrofii pszczół mieliby jedynie cztery lata na przeżycie. Z tego powodu tak ważne jest, abyśmy odpowiednio dbali o te owady, szczególnie słabe i wycieńczone. Sprawdź, jak dokarmiać te dobroczynne stworzenia.

REKLAMA

Z roku na rok pszczół niestety ubywa. To przykra informacja. Komisja Europejska potwierdziła, że niektóre gatunki pszczół mogą wyginąć. Dlaczego populacja tych owadów drastycznie spada? Powody takiej sytuacji są różne, np. choroby dotykające pszczoły, kasacja ogrodów, zmiany klimatyczne, dynamizacja rolnictwa, mała ilość łąk kwietnych oraz wpływ fal elektromagnetycznych. Te ostatnie mogą zaburzać układ nawigacyjny insektów, udaremniając im dotarcie do ula.

Ratowanie pszczół jest istotne

Dzięki tym owadom mamy dostęp do jedzenia, m.in. warzyw i owoców, które zanim się pojawią, muszą zostać zapylone przez pszczoły. Musimy więc pomagać tym dobroczynnym stworzeniom jakoś przetrwać. Co robić? Spróbuj je dokarmić. Dużo jest owadów wyczerpanych po długotrwałym locie. Osłabione nie dają już rady wrócić do swego lokum i giną. Gdy dostrzeżesz taką wycieńczoną pszczołę, pomóż jej. Jedyne co musisz zrobić, to połączyć na łyżce cukier z wodą i umieścić w pobliżu osobnika. Owad nasyci się słodyczą i z nową energią odfrunie do ula. Jest to tymczasowy sposób, bo cukier to tylko paliwo, które pomoże insektom dotrzeć do ich „domu”. Cukier nie powinien być stałym pożywieniem pszczół. Pamiętaj, że słodki produkt powinien mieć wysoką jakość i nie możesz być w nim domieszki soli.

REKLAMA

Czy dokarmianie pszczół to jedyny sposób na to, by je wesprzeć?

Jeśli kiedykolwiek zostawiłeś na stałe łyżkę z cukrem w ogródku, to więcej tak nie rób, bo zwabisz mrówki. Jednak istnieje jeden wyjątek. Łyżeczkę ze słodyczą zostaw na dworze tylko wtedy, gdy zobaczysz cherlawą pszczołę. Lecz możesz też wypróbować inne metody ratunkowe.

Nie wypalaj łąk i suchych fragmentów roślin, a w ogrodach sadź sprzyjające pszczołom gatunki roślin, które kwitną od początku wiosny aż do jesieni. Pamiętaj także o sadzeniu wyłącznie lokalnych rodzajów roślin i zawsze stosuj ekologiczne nawozy. Dobrym pomysłem jest tworzenie łąk kwietnych lub kul nasiennych i rozlokowywanie ich w obszarach, gdzie nie ma roślin. Poza tym warto propagować wiedzę wśród innych ludzi i namawiać ich do sadzenia roślin przychylnych owadom.

REKLAMA

Czytaj też: Czarna plamistość nie chwyci Twoich róż. Zastosuj produkt z kuchni

Podziel się: