Ślimaki w ogrodzie to nic dobrego. Wchodzą do niego nieproszeni i robią, co chcą. Finalnie mogą ogołocić grządki z tego, co dla nas cenne, czyli z plonów. Okazuje się, że ślimaków można się pozbyć z ogrodu, nie wydając ani grosza i nie robiąc prawie nic. Wystarczy zaprosić do niego jeże i jeszcze jedną grupę zwierząt. Co zrobić, by te zechciały przyjść na działkę? Sprawdź!
Bez zapylaczy ogród zaczyna przygasać. Jeże też są ważne dla ekosystemu, a ślimaki wprost uwielbiają. Tworzenie ogrodu przychylnego zwierzynie i insektom zapylającym jest coraz bardziej popularne. To działanie zgodne z ekologią. Zapewniając jeżom czy innym osobnikom pokarm i idealne warunki do życia, możemy sami mieć z tego korzyść. Dzięki temu obniża się liczebność na przykład ślimaków, które błyskawicznie dewastują uprawy.
Ptaki pomogą ci opanować inwazję ślimaków. Zaproś je do ogrodu
Ptactwo uszczupla zbiorowość mięczaków w przyrodzie. Jeśli chcesz je przyciągnąć na swoją posesję, zadbaj o kilka rzeczy. Chętnie przylecą na teren porośnięty krzewami i drzewami, bo tam właśnie mogą wypocząć i skonstruować swe gniazda. Pokarmem dla ptaków są nie tylko ślimaki, ale również nasiona (np. słonecznik) i owoce roślin (np. głóg). Posesja, na której rosną jedynie tuje i kilka kwiatów ozdobnych, jest dla ptaków nudna.
Zimą lub podczas upalnego lata, gdy dodatkowo panuje susza, pożywienia naturalnego, tzn. larw chrabąszcza majowego czy dżdżownic jest jak na lekarstwo, więc wiele ptaków głoduje. Wtedy można je dokarmiać, ale nie należy rozdawać im chleba czy bułek. Najlepsze będą ziarna zbóż i nasiona (np. kukurydzy). Ważne, by ptaki podczas upalnej pogody miały dostęp do wody (np. nalanej do poidełka). Warto też pomyśleć o zainstalowaniu dla ptaków budek lęgowych.
Jeże to naturalny wróg dla ślimaków
Ślimaki są dla kolczastych ssaków ulubionym pokarmem. Czasami przychodzą do naszych ogródków, bo chcą znaleźć cichą przystań (np. pod stosem liści). Są to dobroczynne stworzenia i nie wolno im robić krzywdy. Zapewnij jeżom bezpieczną, suchą kryjówkę i dostęp do wody. W mig uporają się z plagą ślimaków.