Ściółkowanie polega na odkryciu podłoża ogrodowego materiałem w celu zabezpieczenia roślin przed zimnem, ale nie tylko. Metoda ma dużo więcej zalet, które warto znać. Tworzy lepsze środowisko do wzrostu roślin. Jako materiału okrywowego można użyć szyszek, słomy, skoszonej trawy, kory drzew, a nawet kartonów. Jak ściółkować grządki tekturą i na co uważać? Sprawdź!
Jakie zalety ma ściółkowanie ziemi w ogrodzie kartonami?
● ograniczenie rozwoju chwastów;
● polepszenie żyzności podłoża, dzięki czemu nie ma konieczności jego przekopywania.
Jak wpływa karton na glebę i rośliny?
Pomaga zachować wilgotną ziemię. Wolno się rozkłada i w ten sposób sukcesywnie zaopatruje ją w związki organiczne, przy okazji stanowi pożywkę dla podziemnych robaków np. dżdżownic.
Ściółkowanie tekturą. Od czego zacząć?
Rozłożony karton umieść płasko na glebie. Staraj się robić to dokładnie, aby między poszczególnymi fragmentami nie zostawiać żadnych szczelin. Ściółka ma wyglądać, jak spora mata.
Na co uważać, ściółkując grządki kartonami? Unikaj powszechnych błędów:
Jak zostało wspomniane wyżej, staraj się układać tekturę starannie i nie zostawiaj żadnych luk między materiałem okrywowym i podłożem. Pomyśl o lekkim zwilżeniu tektury wodą i dobrze przybić ją do ziemi, np. kładąc obciążenie. Po pewnym czasie karton obeschnie i może ulec zniekształceniu, dlatego możesz go obłożyć ściółką.
Ważne!
Karton do ściółkowania powinien być w pełni naturalny (szary, bez folii, farb, etykiet, lakieru). Tektura ubrudzona środkami chemicznymi również odpada. Toksyny mogą wniknąć do gleby.