sok z wiśni

Sok z wiśni ma bardzo cenne właściwości lecznicze. Porcja soku pita regularnie przed snem, może pomóc rozprawić się z bezsennością. Wystarczy parę zastosowań, aby już poczuć różnicę, a to raptem początek jego cudownych zalet.

Na co pomaga sok z wiśni?

Coraz więcej osób ma kłopoty ze snem. Powodów może być mnóstwo, lecz największy wpływ na bezsenność ma prawdopodobnie stres i niewłaściwe odżywianie. Niewystarczająca ilość snu może odbijać się na całym naszym życiu, a brak koncentracji oraz chroniczne zmęczenie niemal natychmiast odczujemy.

Eksperci postanowili ocenić, czy picie soku wiśniowego ma wpływ na tempo zasypiania i poprawę jakość snu. Ochotników pogrupowano na dwa zespoły. Pierwszy zespół otrzymywał przed snem sok z wiśni, z drugi – placebo.

Stwierdzono, że sok wiśniowy może być rozpatrywany jako naturalny preparat na bezsenność. Wszystko dzięki obecności w owocach melatoniny, czyli hormonu regulującego rytm snu. Najwięcej melatoniny będzie zawierał świeżo wyciśnięty sok. Poza tym, napój jest też skarbnicą przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed rozwojem nowotworów i spowalniają starzenie. Dzięki zawartości antocyjan i witaminy C, sok poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Antocyjany (barwniki) wzmacniają sprężystość naczyń włosowatych, a witamina C uszczelnia żyły i tętnice. Obecne w wiśniach kwasy owocowe (np. elagowy) zwiększają wydzielanie śliny, przez co pobudzają apetyt. Również w czasie grypy lub przeziębienia warto wspomagać się sokiem, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne.

Sok wiśniowy ma cały szereg zalet, ale wyróżnia go nie tylko pozytywny wpływ na zdrowie. Napój ten jest pyszny i błyskawicznie gasi pragnienie. Gdy trudno zdobyć świeże wiśnie, warto po sok z nich udać się do sklepu ekologicznego.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę