Sensacja! Astronomowie po raz pierwszy pokazali zdjęcie czarnej dziury!

Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury zaprezentowali w środę astronomowie z zespołu badawczego Event Horizon Telescope. Fotografię pokazano podczas sześciu konferencji prasowych, które odbyły się równocześnie w sześciu miejscach: w Brukseli, Santiago, Szanghaju, Tokio, Tajpej oraz Waszyngtonie. Przedstawia ona czarną dziurę znajdującą się w centrum galaktyki Messier 87, położonej 55 mln lat świetlnych od Ziemi, o masie 6,5 mld razy większej od masy Słońca.

Jak poinformowała dr Monika Mościbrodzka, członkini zespołu Event Horizon Telescope z Radboud University w Nijmegen w Holandii, zdjęcie wykonało osiem teleskopów, które utworzyły „wirtualny teleskop”.

Czytaj także:  Psi terapeuta dla strażaków. Bohaterski golden retriever podbija sieć [WIDEO]
 

Ten wyjątkowy teleskop astronomiczny o nazwie Event Horizon Telescope (ang. Teleskop Horyzontu Zdarzeń) nazywany jest wirtualnym, ponieważ złożony jest on z wielu teleskopów, które są rozproszone po całym świecie.

W 2017 roku, kiedy wykonano obserwacje, teleskop miał właśnie osiem elementów, rozmieszczonych w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej, Ameryce Północnej, na Hawajach i na biegunie południowym.

Czytaj także:  Black Friday 2020. 5 trików, które ułatwią zakupy przez internet

– Technika obserwacji, którą zastosowaliśmy, polega na tym, że wszystkie te teleskopy w tym samym momencie kierują się w stronę określonego obiektu i zbierają informacje. Razem tworzą one wirtualny teleskop o rozmiarze Ziemi – wyjaśniła dr Monika Mościbrodzka.– Dzięki temu możemy osiągnąć bezprecedensową rozdzielczość. Event Horizon Telescope ma moc obserwacyjną, której osoba stojąca w Paryżu mogłaby użyć, aby odczytać tekst gazety znajdującej się w Nowym Jorku – sprecyzowała.

Czytaj także:  Najmłodszy influencer świata ma 3 lata! Matka mówi, że go nie zmusza

Sfotografowanie czarnej dziury nie jest zupełnie nowym pomysłem. Tego typu eksperymenty zaczęto  przeprowadzać jeszcze w poprzedniej dekadzie. Na wykonanie zdjęcia nie pozwalała jednak ówczesna niedostatecznie zaawansowana technologia oraz zbyt mała sieć teleskopów.

https://www.facebook.com/ehtelescope/posts/2146501475445598

   

NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH WIADOMOŚCI! → OBSERWUJ NAS W GOOGLE NEWS