Sensacja na Węgrzech! Orban stracił Budapeszt!

Niedzielne wybory samorządowe na Węgrzech zakończyły się zwycięstwem rządzącego Fideszu Viktora Orbana. Bezprecedensowym wydarzeniem jest jednak to, że opozycja przejęła władzę w stolicy kraju, Budapeszcie, oraz w wielu dużych miastach.

Po przeliczeniu ponad 80 proc. głosów wiadomo już, że nowym burmistrzem Budapesztu będzie współprzewodniczący opozycyjnej lewicowej partii Dialog Gergely Karacsony, który zdobył 50,62 proc. głosów. Popierany przez koalicję rządzącą Fideszu Istvan Tarlos, który był nieprzerwanie burmistrzem od 2010 roku, uzyskał 44,29 proc. głosów.

Czytaj także:  Kuzyn prezesa PiS: Kaczyński to geniusz. Będzie rządził do 120 lat

Wyniki wyborów wskazują, że opozycja będzie również rządzić w 14 spośród 23 dzielnic Budapesztu oraz mieć przewagę w radzie miejskiej. Karácsony, przemawiając po zwycięstwie, powiedział, że Budapeszt będzie teraz zielonym i wolnym miastem, które zostanie sprowadzone „z powrotem do Europy”.

Czytaj także:  Ziemkiewicz: Ojciec Rydzyk żyje bardzo skromnie

Nie jest to jedyny sukces sił antyorbanowskich, gdyż przedstawiciele opozycji będą rządzić również w kilku dużych miastach i miasteczkach, w tym w Miszkolcu, Szegedzie i Egerze.

Jak wskazują komentatorzy, sukces opozycji w wyborach w Budapeszcie i w innych częściach kraju stał się możliwy dzięki temu, że partie opozycyjne oraz ruchy obywatelskie – od liberałów po zielonych, socjalistów i konserwatystów – zjednoczyły się w jednym wspólnym froncie przeciw partii Orbana, wystawiając wspólnych kandydatów na stanowiska burmistrzów i do władz powiatowych. Porozumienie takie zawarły Węgierska Partia Socjalistyczna i Koalicja Demokratyczna (byłego premiera Ferenca Gyurcsánya), a także partia Zielonych LMP (Polityka Może Być Inna), liberalny Ruch Momentum oraz nacjonalistyczny Jobbik.

Czytaj także:  Polacy pozytywnie oceniają prezydenta i premiera

Komentarze

Nie przegap najciekawszych wiadomości! Obserwuj nas w Google News.