Coraz więcej kąpielisk nad Bałtykiem jest niedostępnych dla turystów. Według listy na 26 lipca udostępnionej przez Sanepid, zakaz wchodzenia do wody i pływania w niej obowiązuje niemal na całym polskim wybrzeżu, a najgorsza sytuacja jest w rejonie Trójmiasta.
Kąpiel jest zabroniona na całym wybrzeżu Zatoki Gdańskiej, począwszy od Stogów w Gdańsku poprzez Sopot do Gdyni Śródmieścia. Objęte zakazem wchodzenia do wody są: Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo, Sopot-Kamienny Potok-Koliba, Sopot-Hotel, Sopot-Beach Club, Sopot-Hotel Haffner-Esentra, Sopot-Park Północny I, Sopot-Park Północny II, Sopot-K22, Sopot-Łazienki Południowe, Sopot-EKO-Tropikalna Wyspa, Sopot-Plaża Rybaki, Sopot-32A-33, Gdańsk Jelitkowo, Gdańsk Klipper Jelitkowo Molo, Gdańsk Brzeźno Dom Zdrojowy, Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Stogi, Kąpielisko morskie w Dębkach, Kąpielisko morskie w Karwieńskich Błotach Drugich, Karwia wejście nr 43, Karwia wejście nr 45, Jastrzębia Góra wejście nr 22, Jastrzębia Góra wejście nr 23, Jastrzębia Góra wejście nr 25, Ostrowo wejście nr 35, Chłapowo wejście nr 13, Chłapowo wejście nr 12, Władysławowo wejście nr 10, Władysławowo wejście nr 9, Władysławowo wejście nr 6, Władysławowo wejście nr 4, Władysławowo-Półwysep wejście nr 3.
Zabronione jest także wchodzenie do wody na całym Półwyspie Helskim od strony morza, począwszy od Juraty, poprzez Jastarnię i Chałupy. Są to plaże: Jastarnia „Nadmorska-Plażowa”, Jastarnia „Zdrojowa”, Jastarnia „Leśna”, Jurata „Międzymorze”, Kuźnica „Kościół”, Chałupy wejście nr 22.
Bałtyk jest niedostępny dla turystów także w innych znanych i popularnych kurortach. Są to: Mrzeżyno „Wschód”, Mrzeżyno „Zachód”, Rogowo Kołobrzeg Wschód „Kamienny Szaniec”, Kołobrzeg Wschód „Marine Hotel”, Kąpielisko morskie Kołobrzeg „Podczele”, Dąbki-Zachód, Dąbki Wschód, Kąpielisko morskie, Łukęcin Kąpielisko, Międzyzdroje Zachód- od molo na zachód trzy wyznaczone obszary wodne o długości 200 m każdy, z wyłączeniem 50 m pasa bezpieczeństwa, oraz Kąpielisko Międzyzdroje Wschód
Kąpać można się natomiast w Świbnie, w Sobieszewie i kąpielisku Orle oraz w Mikoszewie, Jantarze, Stegnie i Krynicy Morskiej. Czerwonej flagi na plażach nie ujrzą też turyści wypoczywający w Gdyni Babich Dołach, Mechelinkach, Rewie, Pucku, Helu, na cyplu Półwyspu Helskiego. Kąpiel dozwolona jest także w Łebie.
Powodem kłopotów turystów są sinice, które znajdują się właśnie w fazie kwitnięcia. Kontakt z nimi może powodować niekorzystne reakcje organizmu, począwszy od wysypek na skórze, poprzez bóle mięśni i stawów, podrażnienie oczu i spojówek, aż po wysoką gorączkę. Z kolei w przypadku połknięcia wody z sinicami mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pucku przez cały czas apeluje, by nie lekceważyć zakazów kąpieli. „Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku ostrzega wszystkie osoby korzystające z kąpieli nad otwartymi wodami, że nie należy korzystać z kąpieli w wodach mętnych, które mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach”, czytamy w oficjalnym komunikacie.