Telewizja Republika udostępniła na swoim Twitterze grafikę, która wywołała ogromną falę krytyki wśród internautów. Wszystko to przez napis, który umieszczony jest nad główną bramą, która prowadzi do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Na zdjęciu napisano: „REPARATIONEN MACHEN FREI”.
Cała sprawa natychmiast rozeszła się w sieci, ale nie tylko. Głos postanowili zabrać także przedstawiciele Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak zatem odniosła się do całej sytuacji TV Republika?
Zdjęcie przedstawiało przerobiony napis, który znajduje się na głównej bramie prowadzącej do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Oryginalny napis „ARBEIT MACHT FREI” („Praca czyni wolnym”) został zmieniony na: „REPARATIONEN MACHEN FREI” („Reparacje czynią wolnym”). Pod napisem głównym dopisano: „Ordnung muss sein!” („Porządek musi być!”). Wpis błyskawicznie stał się celem ostrej krytyki ze strony internautów jak i polityków. Wyłoniły się oskarżenia o szerzenie propagandy oraz „granie na emocjach”. Jeden z internautów w odpowiedzi do TV Republika zdefiniował to zachowanie jako „naruszenie godności ofiar i ich rodzin”.
„Mój dziadek zginął w Auschwitz. To co robicie nie jest podłe. Na to nie ma słowa. Naruszacie godność ofiar i ich rodzin” – napisał komentator.
Mój dziadek zginął w Auschwitz. To co robicie nie jest podłe. Na to nie ma słowa. Naruszacie godność ofiar i ich rodzin.
— Robert Maślak (@RobertMaslak) August 13, 2017
Gdy myślisz, że dno zostało osiągnięte, pojawia się kolejny wpis telewizji Sakiewicza. Ohydna propaganda, manipulacja i granie na emocjach pic.twitter.com/f3hbFxyL3U
— Borys Budka (@bbudka) August 14, 2017
Na skandaliczny obraz zareagowało także Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na swoim oficjalnym profilu został udostępniony wpis o następującej treści:
„Prymitywne manipulacje bolesnymi symbolami świadczą jedynie o poziomie moralnym oraz zrozumieniu historii u ich autorów.”
Prymitywne manipulacje bolesnymi symbolami świadczą jedynie o poziomie moralnym oraz zrozumieniu historii u ich autorów. https://t.co/xLoEC2FfJ2
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) August 14, 2017
Stacja podjęła ostateczną decyzję o usunięciu kontrowersyjnej grafiki z Twittera.