PSH Lewiatan to sieć handlowa, która zdecydowała się postawić na samoobsługę. Pierwsza tego rodzaju placówka detalisty zaczęła działać w ostatnich dniach w Krakowie. Będzie czynna 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu, w tym również w święta i w niedziele objęte zakazem handlu.
Eksperymentalny Lewiatan, to w rzeczywistości wielka maszyna vendingowa, umiejscowiona w punkcie, który przypomina kiosk. W placówce znajdziemy około 200 produktów, m.in. napoje i wodę w butelkach, słodycze i przekąski, a także wyroby mleczne: jogurty i serki, jaja, sery, mięso paczkowane, pieczywo, dania gotowe, a także gorącą kawę, herbatę oraz czekoladę z automatu. Z uwagi na brak możliwości weryfikacji wieku klientów, w skład asortymentu nie wchodzi alkohol. Ten pierwszy samoobsługowy sklep Lewiatana postawiony został przed tradycyjną placówką sieci, a jej pracownicy będą uzupełniać towar. Kazimierz Mars, wiceprezes Lewiatan Małopolska informuje, że kolejne samoobsługowe Lewiatany powinny ruszyć już niebawem. Samoobsługowe punkty Lewiatana działać będą cały tydzień, niezależnie od zakazu handlu w niedzielę. Jedynie uzupełnianie ewentualnych braków w towarze w niedziele niehandlową nie będzie możliwe, bowiem ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele zabrania m.in. wykonywania „czynności związanych z handlem”.
Obsługa urządzenia vendingowego Lewiatana opiera się o multimedialny panel dotykowy. Taśmociąg doprowadza zamówiony produkt do specjalnej windy, która transportuje zakupione produkty do okienka, w którym wydawane są zakupy. Niedawno podobny projekt został uruchomiony w Warszawie przez sieć Carrefour. Od rozwiązania Lewiatana różni ją jedynie wygląd: posiada drzwi, malutką salę sprzedaży i jest zamykana. Samoobsługowa jest również poznańska sieć Take&Go, która zapowiedziała na 2020 r. debiut w stolicy. Także właściciel sieci Biedronka, Jeronimo Martins, rozpoczął pilotaż takich rozwiązań w Portugalii. W najbliższych miesiącach zobaczymy także, jak będzie wyglądał samoobsługowy sklep sieci Żabka, tzw. nanosklep (nanostore).