Gruszki w syropie to znakomity pomysł na pyszne domowe przetwory. Składniki potrzebne do ich wykonania prawdopodobnie każdy ma w swojej kuchni, a samo przyrządzenie nie jest trudne. Na specjał najlepsze będą małe gruszki, które oprócz walorów smakowych ładnie się prezentują.
Do przygotowania wybornych przetworów, najlepiej użyć mniejszych gruszek – jeśli nie oderwiesz z nich ogonka, będą jeszcze apetyczniej wyglądać na talerzu. Gruszki w syropie mogą być ozdobą deserów, jak i znakomitym dodatkiem do wielu dań. Nie tylko rozmiar owoców ma duże znaczenie, warto też przyjrzeć się ich ogólnemu wyglądowi. Każda sztuka powinna być twarda w dotyku i mieć zdrową skórkę.
Gruszki w syropie. Przepis krok po kroku
Składniki:
2-3 łyżki miodu
2 kg gruszek
łyżeczka kwasku cytrynowego (ewentualnie sok z całej cytryny)
2 litry wody
4 szklanki cukru
Przygotowanie:
Na początku do naczynia wlewamy wodę i mieszamy ją z sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym – do tej mieszanki trafią obrane owoce. Za sprawą kwasku, pozbawione skórki owoce nie ściemnieją. Do garnka wlewamy 2 litry wody, wsypujemy cukier, wszystko zagotowujemy, a następnie zmniejszamy ogień. Pozostawiamy na średnim palniku do momentu przyrządzenia gruszek. Najpierw je obieramy, ale nie usuwamy z nich ogonków. Z obranych sztuk wydobywamy zwinnie gniazda nasienne – za pomocą niewielkiego nożyka.
Tak przygotowane owoce przekładamy do miski z kwaśną wodą. Następnie umieszczamy je w garnku z gotującym się syropem, gotujemy je przez 5 minut – nie powinny się rozgotować. Owoce gotujemy partiami albo wszystkie na raz, zależy to głównie od tego, jak duży mamy garnek. Obgotowane gruszki odstawiamy do wystudzenia, a potem przekładamy je delikatnie do czystych, suchych słoików.
Zawartość w słoikach zalewamy syropem – powinien przykrywać gruszki. Na samym końcu do każdego słoiczka dodajemy jeszcze łyżkę miodu. Przetwory pasteryzujemy przez 20 minut. Słoiki stawiamy do góry denkami i pozostawiamy do wystudzenia. Stawiamy je w chłodnym i ciemnym miejscu. Po ok. 1 miesiącu gruszki będą nadawały się do spożycia.