Śnięta ryba
Pixabay.com

Niemiecki serwis RND poinformował, że w rzece Saale w pobliżu Bernburga w kraju związkowym Saksonia-Anhalt znaleziono wiele martwych ryb. Zdołano ustalić, że odpowiedzialna za to była awaria w jednej z fabryk.

Rzeka Saale to lewy dopływ rzeki Łaba o długości 427 kilometrów. Serwis RND przekazał, że w ostatnich dniach wędkarze odkryli wiele martwych ryb, czego powodem miała być awaria techniczna w jednej z fabryk sody i wyciek solanki amoniakalnej.

Pierwsze śnięte ryby zaobserwowano w piątek 12 sierpnia – wówczas wyliczono, że było ich około 300. Obecnie liczone są w tysiącach. Sprawa związana z awarią fabryki trafiła już do niemieckiej prokuratury.

Wszystko wskazuje na to, że sytuacja na rzece Saale nie ma związku ze śmiercią ryb w Odrze. – Ilość ryb znalezionych w Saale nie jest porównywalna z masową śmiercią ryb w Odrze na granicy polsko-niemieckiej. Uważa się, że ​​połączenie tych dwóch spraw jest mało prawdopodobne – pisze RND.

Firma Solvay przekazała w oficjalnym komunikacie, że do awarii doszło w piątkowy poranek. – Wystąpiło pęknięcie w rurze, przez co wyciekała solanka amoniakalna. Badamy, jak mogło do tego dojść – podała rzeczniczka.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę