Sondaż: Co Polacy sądzą o przywilejach dla zaszczepionych?

szczepionka
fot. Pixabay

Nauczeni doświadczeniem Polacy nie popierają już tak chętnie żadnej formy lockdownu. Większość sprzeciwia się zarówno ogólnokrajowym obostrzeniom, jak i stosowaniu ich w określonych regionach, gdzie wykrywanych jest najwięcej przypadków COVID-19. Polacy są natomiast podzieleni, jeśli chodzi o kwestię ewentualnych przywilejów dla osób zaszczepionych.

REKLAMA

Czwarta fala koronawirusa – zapowiadana już od kilku miesięcy – nagle zaczęła przyspieszać. Z dnia na dzień pojawia się coraz większa liczba przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W analogicznym okresie, w zeszłym roku, władze szykowały się już do wprowadzenia twardego lockdownu. Tymczasem rząd zszedł z tonu, a minister Niedzielski zapewnia, że użycie takich środków nie jest na razie planowane. Być może powodem są nastroje Polaków, którzy w większości sprzeciwiają się obostrzeniom.

Badanie stosunku Polek i Polaków do lockdownu przeprowadził panel Ariadna, na zlecenie portalu o2.pl. Zdecydowana większość – bo aż 62% – jest przeciwna kolejnej „Narodowej Kwarantannie”. 25% badanych wyraziło poparcie dla lockdownu, a 13% respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

REKLAMA

W badaniu zapytano także o to, czy ewentualny lockdown – jeśli będzie wprowadzony – powinien dotyczyć tylko osób niezaszczepionych. Zdania badanych są w tym wypadku podzielone. 40% uczestników sondażu jest za tym, aby obostrzenia objęły tylko niezaszczepionych. Kolejne 40% opowiada się przeciwko. Uważają, że ewentualny lockdown powinien objąć wszystkich, niezależnie od tego czy się zaszczepili, czy nie. 20% respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

Uczestnicy badania odpowiedzieli również na tożsame z poprzednim pytanie: „Czy popierasz pomysł, aby lockdown wprowadzić tylko na terenach, gdzie jest najmniej osób zaszczepionych?” Podobnie jak przy pierwszym pytaniu, większość jest przeciwna. Jedynie 37% badanych jest za tym, aby obostrzenia dotyczyły tylko tych regionów, w których zaszczepiło się najmniej mieszkańców. 45% respondentów jest przeciwnych tego typu segregacji. 18% badanych nie wyraziło zdania.

REKLAMA

Badanie zostało przeprowadzone między 8 a 11 października 2021 roku dla o2.pl na panelu Ariadna na próbie 1068 osób. Wzięły w nim udział osoby pełnoletnie.

Podziel się: