To kolejny temat, który niewątpliwie dzieli Polaków. Jedni uważają, że obowiązkowy pobór do wojska to nie tylko wzmocnienie obronności, ale też szkoła życia. Inni sądzą, że to kompletna strata czasu, a wojsko powinno być profesjonalne, dobrze wyposażone i zawodowe. Jakie jest zdanie Polek i Polaków na temat przywrócenia zasadniczej służby wojskowej?
Tożsame pytanie zadała badanym sondażownia IBRiS na zamówienie Radia ZET. Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1100 osób w dniach 18-19 lutego 2022 roku. Badanie zrealizowano metodą CATI.
„Czy uważasz, że Polska powinna przywrócić zasadniczą służbę wojskową/obowiązkową służbę wojskową?” – takie pytanie usłyszeli ankietowani.
Zdania są podzielone. 21 procent respondentów uważa, że zdecydowanie pobór powinien wrócić. 22,8 procent odpowiedział, że raczej tak.
Większość wciąż na „NIE”
Większość badanych – nawet uwzględniając niezdecydowanych – jest przeciwko powrotowi zasadniczej służby wojskowej.
„Zdecydowanie przeciwko przywróceniu obowiązkowej służby wojskowej jest 32,3 proc. respondentów. Raczej przeciwko jest co piąty zapytany (20,2 proc.)” – informuje Radio ZET.
Ostatni turnus ZSW w Wojsku Polskim, na 9 miesięcy służby, odbył się w 2008 roku. Wtedy zakończyła się epoka poboru w Polsce. Od 2010 roku polska armia stała się w pełni zawodowa.
3 sierpnia 2008 roku, podczas uroczystej przysięgi wojskowej w Krakowie, ówczesny minister obrony narodowej Bogdan Klich, wraz z premierem Donaldem Tuskiem, ogłosili oficjalnie zaprzestanie przymusowego poboru do wojska. Bogdan Klich zapowiedział również, że od października 2009 roku nie będzie już w koszarach żołnierzy służby zasadniczej. „Od 1 stycznia 2010 roku będzie w Polsce armia zawodowa” – zapowiedział. (Wikipedia)