Spada poparcie dla PiS. Partia Kaczyńskiego traci w Sejmie samodzielną większość

REKLAMA

Pracownia Estymator w badaniu przeprowadzonym na zlecenie portalu DoRzeczy.pl zapytała Polaków, na którą formację oddaliby głos w wyborach parlamentarnych. Wyniki sondażu przynoszą złe wieści dla partii rządzącej i dobre dla największego opozycyjnego ugrupowania.

„Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 41,9 proc. respondentów. To daje 226 miejsc w Sejmie. Taki wynik oznacza spadek poparcia o 3,9 pkt proc. w porównaniu do ostatniego badania Estymatora przeprowadzonego w dniach 14-15 maja. Jednocześnie to zmniejszenie liczby mandatów PiS o 9 w porównaniu do wyborów parlamentarnych z października 2019 roku. W takim układzie, PiS straciłoby samodzielną władzę, do której konieczne jest 231 mandatów”, informuje DoRzeczy.pl.

Drugie miejsce w zestawieniu zajęła Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 26,1 proc., co oznacza wzrost notowań w stosunku do poprzedniego badania o 8,8 pkt proc. W takim układzie KO miałaby w Sejmie 123 mandaty, czyli o 11 mniej, niż uzyskała w ubiegłorocznych wyborach.

REKLAMA

„Najniższy stopień podium należy do Koalicji Polskiej. Ludowcy i Kukiz’15 mogą liczyć na głos 11,9 proc. respondentów (-2,2 pkt proc.). W przeliczeniu na mandaty taki wynik daje 55, a to o 25 więcej, niż w ostatnim głosowaniu”, czytamy na portalu.

Na Lewicę oddanie głosu zadeklarowało 11,6 proc. ankietowanych (-1,2 pkt proc.), co daje 45 miejsc w Sejmie, a więc o 4 mniej niż w wyborach parlamentarnych w 2019 roku.

Na ostatnim miejscu znalazła się Konfederacja z wynikiem 6,6 proc. (-2,3 pkt proc.), co przekłada się na 10 mandatów. Obecnie partia Krzysztofa Bosaka ma 11 miejsc w Sejmie.

REKLAMA

Badanie przeprowadzono w dniach 21–22 maja 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób. W wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię oddałyby głos.

Frekwencja w wyborach wyniosłaby 60 proc. Jest to wzrost o 11 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego badania Estymatora.

 

Przejdź na stronę główną