Spontaniczne spotkanie Dudy i Tuska. Rozmawiali m.in. o broni atomowej

Donald Tusk spotkał się w Andrzejem Dudą. Rozmawiali o Nuclear Sharing, Białorusi i sądownictwie
fot. KPRM

W poniedziałek, 13 maja, odbyło się spotkanie w cztery oczy dwój najważniejszych osób w państwie – prezydenta i premiera. Donald Tusk i Andrzej Duda rozmawiali ze sobą przez godzinę. Wiadomo już, że politycy rozmawiali m.in. o kwestiach bezpieczeństwa Polski oraz – przede wszystkim – tematach, w których istnieje spór pomiędzy Pałacem Prezydenckim a Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i rządem. Jakie dokładnie tematy zostały poruszone?

REKLAMA

Premier Donald Tusk i prezydent Andrzej Duda mieli spotkać się osobiście już 1 maja, ale do wizyty w Pałacu Prezydenckim nie doszło z powodu choroby szefa rządu. Kolejna okazja przydarzyła się w poniedziałek, 13 maja, kiedy w siedzibie prezydenta mianowano czterech nowych ministrów. Podkreślmy, że spotkanie było spontaniczne – ani otoczenie Dudy, ani Tuska wcześniej go nie zapowiadało. Jak donosi „Fakt” – rozmowa przebiegała „w cztery oczy”. Zabrakło obok prezydenta m.in. szefa jego gabinetu Marcina Mastalerka.

Czego dokładnie dotyczyły rozmowy? Jak dowiedział się „Fakt” – prezydent i premier rozmawiali m.in. o kwestii NATO Nucelar Sharing – programu, który pozwoliłby Polsce na przechowywanie i przenoszenie broni nuklearnej należącej do innych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego – np. Wielkiej Brytanii, Francji czy Stanów Zjednoczonych. Obecnie w programie uczestniczą Turcja, Niemcy, Holandia, Belgia i Włochy. Tabloid przypomina, że w kwietniowym wywiadzie prezydenta Duda zadeklarował, że Polska jest gotowa do udziału w Nuclear Sharing.

REKLAMA

W poniedziałek odbyło się spotkanie Tusk-Duda. Prezydent i premier rozmawiali w cztery oczy

Podczas spotkania miano omówić także sytuację na granicy polsko-białoruskiej, którą premier wizytował 11 maja. Nie poruszano – jak podkreśla „Fakt” – sprawy Tomasza Szmydta. Zdaniem prezydenta powinny zająć się nią raczej służby wywiadowcze, niż politycy.

Nie mogłoby zabraknąć także kwestii Centralnego Portu Komunikacyjnego. Premier miał poinformować prezydenta m.in. o korektach w zakresie planowanych linii kolejowych prowadzących do megalotniska oraz zmianie struktury zarządczej. Budową CPK miałoby się zająć Ministerstwo Infrastruktury. Niemniej jednak szef rządu nie deklarował jednoznacznie, czy jest za budową, czy przeciwko realizacji pokoleniowej inwestycji.

Według „Faktu” Duda i Tusk nie osiągnęli porozumienia ws. kwestii poróżniających rząd i Pałac Prezydencki – m.in. problemu Krajowej Rady Sądownictwa. W ostatnim czasie Senat przegłosował poprawkę, wedle której tzw. neo-sędziowie będą traktowani na równi ze „starymi sędziami”, ale to nie przesądza o podpisie prezydenta.

REKLAMA

Nie jest jasne, czy spotkać pomiędzy Dudą i Tuskiem będzie więcej z uwagi na napięty grafik prezydenta, który w czerwcu wizytuje Chiny oraz bierze udział w szczycie pokoju dla Ukrainy w Szwajcarii. Przygotowuje się także do rezydencji w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku – donosi „Fakt”.

Udostępnij: