Spróbuj śledzi ze śliwkami i orzechami włoskimi. Pokochasz ten smak!

Śledzie

REKLAMA

Śledzie z orzechami i śliwkami są wyjątkowym rarytasem, i trudno jest przejść obok nich obojętnie. Przygotujemy je w łatwy sposób, a potem gotowe śledzie możemy przełożyć do słoiczka i schować do lodówki. Kiedy po męczącym dniu najdzie nas ochota na zjedzenie czegoś na szybko, to domowy śledzik będzie strzałem w dziesiątkę.

Dlaczego warto jeść śledzie?

Śledź to dość tłusty gatunek, lecz obfituje on w cenne tłuszcze omega 3. Poza tym jest zasobny w białko, witaminę E, D3, A, PP i składniki mineralne: jod, potas, cynk, żelazo i miedź. Mimo że ryba jest kaloryczna – w 100 g może zawierać 160 kcal, a ta w oleju nawet 300 kcal, to i tak raz na jakiś czas warto po nią sięgnąć. Aby przygotować śledzia z orzechami i śliwkami potrzebujesz następujących składników:

REKLAMA

3 filety śledziowe (ok. 200 g) w oleju bądź ze słonej zalewy
ok. 70 ml oleju rzepakowego lub oleju lnianego tłoczonego na zimno
1/3 szklanki orzechów włoskich
1 cebulę szalotkę (albo 1/4 zwykłej)
8 śliwek suszonych
sok z cytryny
szczyptę soli
1/3 łyżeczki suszonego tymianku
1/3 łyżeczki pieprzu

Sposób przygotowania:
Śledzie wyjmuj z marynaty i pokrój na mniejsze kawałki. Następnie opłucz je w letniej wodzie, przełóż do miski, wlej chłodną wodę i odstaw śledzie na godzinę. Po tym czasie zmień wodę i mocz przez następne 30 min. Odsącz i pokrój. Pokrój w kostkę także śliwki i cebulę. Posiekaj orzechy. Wszystkie składniki umieść w naczyniu, dopraw solą, świeżą papryką i tymiankiem. Skrop olejem lnianym (lub rzepakowym) i przemieszaj. Przełóż potrawę do słoika i obsyp dodatkami. Dokładnie zamknij słoik, a następnie wstaw go do lodówki na parę godzin. Przed serwowaniem śledzie skrop odrobiną soku z cytryny.

REKLAMA

Przydatne rady podczas przyrządzania śledzi

Śledzie warto kupować z drewnianej beczki i przyrządzać je samemu. Lepiej unikać tych gotowych w słoiczkach lub małych pojemnikach. Świeże filety należy włożyć do miski z wodą albo mlekiem, ponieważ w ten sposób oddadzą nadmiar soli. Powinny się moczyć co najmniej 4 godziny, ale czas ten zależy też od tego, jak słone są ryby. Trafnym dodatkiem do śledzika jest cebula, cytryna lub ogórek kiszony. Aby sałatka śledziowa przeniknęła zapachami wszystkich składników, należy ją odstawić na kilka godzin, wtedy będzie dużo smaczniejsza.

Podziel się: